Tribut, který se nepovedl (Lamp of Murmuur – Saturnian Bloodstorm)

Americký projekt Lamp of Murmuur si za krátkou dobu své existence získal na black metalové scéně značnou pozornost. Od roku 2019 vydal dvě dlouhohrající desky, několik demo a split nahrávek žánrově zařaditelných jako lofi black metal s vlivy goth rocku. Tento mix se ukázal jako úspěšný a tak se Lamp of Murmuur dostává pozornosti médií, fanoušků i pořadatelů tour a festivalů. Letos je můžete vidět i na Brutal Assaultu v Josefově.

Na nové desce pojmenované Saturnian Bloodstorm se Lamp of Murmuur vychylují ze zavedeného konceptu a lofi black metal nahrazují novou tváří. Nebo přesněji, nahrazují ji tváří norských Immortal a jejich alba At the Heart of Winter. Zvuk, riffy, bubny, stavba skladeb jsou naprosto věrnou kopií alba z roku 1999, kterou se Immortal zapsali do dějin black metalu a vytvořili unikátní zvukový mix na pomezi black a heavy metalu. Nechat se při tvorbě inspirovat nebo vzdát jiné kapele hold je jedna věc, kopírovat jiné umělce a nepřinést nic nového, je věc druhá. Bohužel při poslechu Saturnian Bloodstorm se soustředím pouze na to, jak věrně nová deska zní jako originál a o kolik je to slabší než předloha. Slabší samozřejmě je, a já tak nerozumím záměru přijít v roce 2023 s takovou nahrávkou.

Občas, když poslouchám skvělou desku, si říkám, škoda, že toho daná kapela nenahrála víc v tomto stylu. A pak a pátrám, jestli někdo jiný nehraje něco podobného. Lamp of Murmuur mě však přesvědčili o významu hesla dávej pozor, co si přeješ, protože uspokojení se při poslechu Saturnian Bloodstorm nedostavuje, spíš pachuť a podivení.

Nekritičtí fanoušci to nejspíš kapele sežerou i s navijákem a budou velebit tribut Immortal. Ostatní publikum, které jak doufám hledá v muzice i autenticitu a osobitost, musí nad tímhle copy/paste paskvilem ohrnout nos. Pusťte si radši třicetkrát originál At the Heart of Winter a na tohle stejně jako já rychle zapomeňte

Tags:
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře