Ďábel nosí techwear a poslouchá cybertriphop (Moonspotter – Dabel Nosi Techwear)

Moonspotter si nedopřává oddychu a hned po návratu z Měsíce se potkává s ďáblem. Audiovizuální umělec Petr Adamec produkující pod jménem Moonspotter loni vydal svým způsobem přelomové EP Vlci na Měsíci vyjou na Zem (recenze zde). Vzdálil se na něm od dříve pochmurné, syrově elektronické tvorby, a nečekaně přišel s radikálně odlišnou nahrávkou. Osobnější, jemnou, postavenou na lidském příběhu a poprvé doplněnou vokálem. Nezanevřel však na výrazný prvek vědecko-fantastična, tvořící hlavní motiv všech jeho alb. Nyní, o půl roku později, přichází s EP Dabel Nosi Techwear, které dle slov autora na Vlky přímo navazuje.

S těmi sdílí klidné vyznění a minimalistické aranže stejně jako čistý, výrazem neutrální zpěv. Nově si však více pohrává s paletami různých elektronických prvků a jejich vzájemným prolínáním. Tracky plynou zcela volně a nenuceně, zároveň ale neukolébávají, naopak v několika momentech nabývají na síle a naléhavosti. Právě tou mezi všemi vyniká téměř šestiminutová titulní skladba. Nejdříve nenápadně tepající, poté vygradovaná do pohlcující dramatičnosti. Nerozbíjí okenní tabulky, ale přitom napíná a hypnotizuje. A neuhýbá od minimalismu – intenzity se tu dosahuje jen několika rychle se opakujícími tóny. Ty podbarvuje náznak zlověstně znějící melodie, v níž Moonspotter nezapře svého předchůdce, projekt Subject Lost.

I tentokrát je třeba zastavit se a nechat hudbu promlouvat. I když se zprvu zdá nenápadná, dovede rychle naplnit místnost specifickou atmosférou, jaká je mezi českými autory výjimečná. Moonspotter sám označuje nahrávku za cybertriphop a intimateweirddarkpop, a já jen obtížně hledám výstižnější pojmenování nové polohy, která mu očividně sedí.

Nabasovaný dubstepový zvuk alba Worship Warship nechal Adamec dávno za sebou, aby přirozeným způsobem propojil elektronickou hudbu s lidskostí. Posunul se o krok dál, zároveň ale neopustil to, co jej jako autora definuje. Jestli ďábel nosí techwear netuším, dovedu si ale představit, že při tomto EP medituje.

85 %

  • Moonspotter – Dabel Nosi Techwear
  • cybertriphop / intimateweirddarkpop
  • 2021
  • Bandcamp
  • Instagram
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře