Krajinou nového post-metalu (Mountainscape – Acceptance)

Angličtí post-metalisté Mountainscape uctívají přírodu, na rozdíl od krajanů Fen nebo amerických kapel jako Agalloch či Wolves in the Throne Room, které jen vyměnily kozly za jeleny, z ní ale nedělají bubáka. Zatímco zmíněné kapely jsou čistě post-blackové, zde je black metal jen jedním ze zdrojů inspirace. Mountainscape vycházejí také z post-rocku, sludge, doomu a přidávají i majestátně znějící ambient. Výsledkem je sice ne revoluční, ale bezesporu inovativní nahrávka spojující jmenované žánry zcela přirozeně znějícím způsobem. I proto máte možná pocit, že tu s vámi Mountainscape byli odjakživa.

Skladbu Resurgence zdobí vtahující motiv, jakým by mohlo začínat jakékoli post-rockové album, zde však zesílené do metalové intenzity. Supernova zase zaujme decentními syntezátory perfektně propojenými s kytarami – do podmanivě rezonujících tónů ambientní hudby se postupně přidají bicí jakoby se kapela jen rozehrávala. Následně se na pozadí objeví kytara s jednoduchým efektem a výsledkem je metalově atmosférický zen. Vrchol desky, čtvrtá Visions, začíná tribálními bubny a tlumenými kytarami, které se v čase jedné minuty překlopí do riffu, z jakého by post-rockerům už bledly flanelky.

Pokud v metalu hledáte především atmosféru, Acceptance vás osloví nehledě na to, jaký z jeho subžánrů preferujete. Přijetí desky širším publikem určitě pomůže i čistě intrumentální podoba a také perfektní zvuková produkce. Nekoná se žádné mlácení vepřovými kostmi do víka od popelnice, naopak slyšíme plnokrevně nazvučený metal, který ale vždy zůstává kultivovaný.

Přitom všem se Acceptance nevrhá jednostranně žádným směrem, ale s pečlivě zvolenou mírou, v níž možná tkví největší mistrovství, dává ochutnat od všeho. Někde se necháme unášet plavbou po krajině, jindy bychom si těmi kostmi přece jen trochu zahrozili. A vůbec si přitom nevšimneme, že některé skladby mají deset minut.

Ruský fotograf Stanislav Malykh, autor fotky na přebalu alba, nazval svůj snímek Sleeping dragon and fading sun, přičemž se minul jen v jednom – Mountainscape, mistři atmosférického metalu, jsou drakem, co se zrovna probouzí.

85 %

  • Mountainscape – Acceptance
  • post atmospheric metal / post rock / blackened / ambient
  • 2021
  • Bandcamp
  • Facebook
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře