Nová kapitola postblackového běsu (Besna – Zverstvá)

  • Besna – Zverstvá
  • 90 % / mimořádná nahrávka
  • Slovensko
  • postblack / prog / blackgaze
  • 2022
  • Bandcamp

Besna tne svým debutovým albem Zverstá do slovensko-české metalové scény ostřím, jaké tu dlouho nebylo. Nenápadný přebal skrývá obrovsky silnou nahrávku.

Kapela se pouští do spojení žánrových světů, ke kterému se tu doposud nikdo neodhodlal. A daří se jí to s obdivuhodnou lehkostí. Zverstvá propojují postblack s agresivním technickým prog-metalem, který doplňuje blackový vokál s hardcoreovým drivem a navíc i postrocková melancholie. Krojovaná dívka s parožím evokuje folkové vlivy, ty jsou však na desce jen nepatrně naznačené.

Vyjmenované styly vyvolávají obavu, zda to celé vůbec může fungovat, Besně se ale zdařila takřka organická sloučenina, kdy zmíněné žánry zapadají jeden do druhého zcela přirozeně. Black metal halí nahrávku do atmosféry, prog metal zase dodává energii, co doslová strhává k pohybu.

Více než u čehokoli jiného je ale třeba pozastavit se u úvodní skladby Ľadovec. Nejspíš nikdy jsem od slovenské nebo české kapely neslyšel nic silnějšího. Střídají se tu tři polohy – naléhavý blackgaze motiv, prog mezihry a agresivní blackový riff trhající maso z kostí. Moment, kdy se němu přidá ještě vokál a celá skladba exploduje v erupci energie, je jednou z těch chvil, která mrazí čas a realitu. Ľadovec zaslouží cenu za mimořádný přínos slovenskému metalu. Kvůli takovým skladbám poslouchám black a vůbec hudbu jako takovou. 

Dalšími vrcholy jsou uhrančivá Zverstvá, skvělá skladba plná osudovosti i drajvu, a velkolepá Revúca s nejvýraznější instrumentální prog částí, opět ale naprosto organicky zapojenou do nálady celé desky. Hodnocení se ale neuděluje snadno, protože úvodní skladba ostatní zastiňuje, přitom jsou všechny vyrovnané a nadprůměrně silné. 

Zverstvá oslňují intenzitou, atmosférou a také tím, jak snadno plynou. Energie čišící z každé vteřiny si pak přímo říká o to, vidět kapelu naživo. Velmi pravděpodobně jde o album roku 2022.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře