Další díl severské psychedelie (Hexvessel- Polar Veil)

  • 74%
  • Finsko
  • Psychedelic/Rock/Folk/Black/Doom
  • 2023
  • Svart Records
  • Bandcamp
  • Facebook
  • Recenzuje: Juraj Hordubal

Kdyby se mě před rokem někdo zeptal, jestli se těším na další desku finského spolku Hexvessel, nejspíš bych odpověděl, že ne – jejich dosavadní produkce ve mně žádné nadšení nevyvolávala. Zakladatel a frontman Kvohst je ale zajímavá osobnost a jeho předchozí působení v norských kapelách Dødheimsgard a Code na postu vokalisty posunulo obě kapely hodně dopředu. Hlavně jeho otisk na albu Supervillain Outcast patří mezi nezapomenutelné. V roce 2009 ale Kvohst opouští metalová působiště a zakládá ve Finsku Hexvessel, oproti všem očekáváním zaměřený na kombinaci psychedelického folku a rocku, a rychle si získává své fanoušky.

I přes všechnu mou snahu jsem si ale cestu k této muzice nenašel. Hexvessel v tomto duchu nahráli už pět desek, neočekával jsem tedy s avizovanou šestou žádnou výraznou změnu. Přesto ale přišla a s albem Polar Veil vstupuje do zvuku i mrazivý zvuk elektrické kytary tolik charakteristický pro black metal. Nemůžeme ale mluvit o Polar Veil jen jako o black metalu. Základem zůstává pomalé tempo, čistý a tonálně vcelku vysoko položený vokál a spíše doomová atmosféra. Zvuková produkce pak zůstala v duchu retro psychedelického rocku. Vzniká tak působívá kombinace několika žánrů, která funguje. Tedy aspoň v těch skladatelsky silných kouscích jako Older Than The Gods nebo A Cabin in a Montana. Jindy bohužel album táhne dolů absence výraznějších momentů nebo překvapivých zvratů, skladby se do sebe navzájem rozpíjí a monotónním pomalým tempem působí únavně. Podařené jso upsychedelické samply a podkresy, které si Hexvessel zachovali z předchozí tvorby – v mnoha případech táhnou celou skladbu.

Trochu mě mrzí, že Kvohst se vokálně drží jedné polohy a nevyužije více svých schopností pracovat s hlasem, jako dříve u Code nebo DHG. Možná by to Polar Veil trochu více nakoplo. Hexvessel nahráli zajímavé album s několika skvělými skladbami, ale nevyužili naplno potenciálu, který jejich ojedinělý žánrový mix nabízí. Co se povedlo úžasně, je grafická stránka a obal alba, který patří mezi letošní top. Třeba to vyjde příště naplno.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře