Ztraceni na periferii (Tukahdus – After All)

  • Tukahdus – After All
  • 70 % 
  • Finsko
  • dark ambient / industrial / drone
  • 2022
  • Bandcamp
  • Instagram

S finským jednočlenným projektem Tukahdus se vydáme do hlubin dark ambientu, industrialu a dronu. Půjde ale o poklidnou vypravu, na níž nás autor nebude týrat, ale nechá poklidně objevovat svůj svět. Jak navozuje přebal nahrávky, jako bychom zpoza okna jedoucího vozu sledovat ubíhající scenérii. Scenérii periferie, která je napůl městská a napůl industriální, kde se obytná zástavba prolíná s průmyslovými objekty, a kde můžete jít celé kilometry, aniž bychom na někoho narazili. 

Nahrávka After All je naprosto minimalistická a klidová, přesto se tu dobře podařilo zachytit atmosféru vylidněné městské krajiny, kde se bezprostředně s nikým nepotkáváte, přesto je ale všude okolo přítomná nějaká činnost. V oknech se zhasínají a rozsvěcují světla, ulicí občas projede auto, na horizontu ji vidět kouř z komínů a vše prolíná neurčitý hukot a občasný kovový zvuk ze skladišť, co jsou všude okolo. Jen tu a tam se vzdáleně ozve lidský hlas z oken bytovek, a jednou za pár minut bezbarvě namluvené oznámení zastávky. Zdánlivá nekonečnost a monotónnost pak začínají vytvářet dojem, že je vše přikryté jakýmsi oparem, v němž věci ztrácejí ostrost.

After All si vůbec nepomáhá syntezátory – všechno na nahrávce jsou buď zvuky nahrané živě venku a nebo jde o zeefektovanou basovou kytaru. Nejčastěji se spolu potkávají jen dva nebo tři plynulé zvuky, tu a tam doplněné o nějaký ruch v pozadí. Nic tu nevyčnívá, nenarušuje velmi jemný tok, zároveň tu ale není prostor pro odpočinek. Na pozadí je tu přítomné nenápadné pnutí, jakási ozvěna napětí. Jako bychom se ocitli v místnosti, kde se před pár minutami stalo něco závažného, ale my přitom došli pozdě a mohli se jen domýšlet, co se odehrálo.

After All příliš nevybočuje z hranic zmíněných žánrů, ale je pozoruhodné, s jakým málem se povedlo vytvořit dojem plnohodnotného prostředí, které vás obklopuje a ve kterém se dá ztratit.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře