Pohlceni žárem prérie (Bull of Apis Bull of Bronze – The Fractal Ouroboros)

  • 80 %
  • Colorado
  • atmospheric black / postblack
  • 2023
  • Bandcamp
  • Facebook
  • Recenzuje: Tomáš Kouřil

Časy se mění. Black už dávno netvoří uzavřený kruh kapel uctívajících jeho jedinou pravou podobu. Dnes jde o jeden z mnoha metalových stylů, ke kterému sahají kapely i z jiných scén se stejnou samozřejmostí, s jakou sahají pro jakýkoli jiný žánr. Není na tom nic buřičského, divného, a už to nevadí ani těm nejpravověrnějším. A zatímco původní blackovou scénu aktuálně nesjednocuje žádný nový trend, naopak si každá kapela jede to svoje a žánr jako celek tak trochu přešlapuje na místě, spousta zajímavého často vzniká jinde. Na různých alternativních scénách přicházejících s novým obsahem.

Příkladem můžou být coloradští Bull of Apis Bull of Bronze. Trojice vyhrazující se proti kapitalismu, fašismu, rasismu a útlaku minorit má za sebou slušný debut “Offerings of Flesh and Gold”. Až s novým albem “The Fractal Ouroboros” ale v mých očích dosáhli vrcholu. Na své si přijdou všichni hledající nekompromisní surový zvuk, co nemá daleko ke sludge metalu, všichni hledající zběsilé tempo a především předlouhé desky topící posluchače v moři (či spíše v prérijním písku) materiálu. 

A tady se láme chleba – Bull of Apis Bull of Bronze přišli s hodinu a čtvrt dlouhým albem, které dovede udržet pozornost. Chytlavými riffy a skvělým řemeslem. Na první dobrou praští po obličeji zvuková stěna – produkce se od debutu posunula, zvuk je nabasovanější a víc vyplňuje prostor. Album ale nechá i oddechnout, kapela v druhé půli výrazně zvolňuje a přechází do klidnějších poloh, které zvládá stejně jako ty rychlejší. Nouze není i o ambientní pasáže a ani tam se coloradská trojice nemá za co stydět. Nad albem se vznáší démonický odér, navrch má ale spíš odlidštěný strojový zvuk. Jakoby sludgeová kapela začla hrát disharmonický okultní black.

Propříště bych se nebál pustit do desky víc pestrosti, elektroniky, efektů a ještě víc tak přidal na atmosféře. Jinak ale nemám, co vytknout.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře