Ďábel nikdy nepřestává (Tulus- Fandens kall)

  • Tulus- Fandens kall
  • 80 %
  • Norsko
  • black metal
  • 2023
  • Soulseller records
  • Bandcamp
  • Facebook
  • Recenzuje: Juraj Hordubal

Norští TULUS stáli vždy tak trochu v pozadí svých sesterských kapel Khold a Sarke, a to i přestože jsou ze všech zmíněných tou nejstarší. Žánrově jde o reprezentanty norského black metalu druhé vlny, ne ale úplně typické. Od ostatních kapel v žánru se Tulus odlišují drtivým groovem baskytary a těžkotonážními riffy, v blacku ne úplně standardními prvky. Frontman Sverre Stokland alias Blodstrup má navíc jedinečný styl psaní riffů nutící kývat hlavou a zarputile svírat rty po každém breaku a s nástupem každé skladby.

Historie Tulus sahá hluboko do minulosti – v roce 1993 vydali první demo nazvané jednoduše „Demo 1“. Bylo to v časech největší slávy norského black metalu, v době, kdy se proslavily nejkultovnější kapely norské scény.. V roce 1996 pak Tulus vydali svůj dnes již kultovní debut Pure Black Energy. Svůj hudební výraz už tehdy našli ve spojení syrového black metalu a rockové rytmiky a srozumitelného vokálu. Bylo to natolik chytlavé, že ovlivnili jiné, tehdy ortodoxněji laděné kapely –  podobné riffy se později objevují i u Satyricon nebo Darkthrone. 

V roce 2001 členové Tulus zakládají Khold a jejich tvůrčí činnost se tak ředí mezi dvě kapely, přičemž až do roku 2007 je aktivnější ta druhá – syrovější a chladnější Khold. V tomto roce pak TULUS vydávají poměrně experimentální album Biography Obscene, které stále stojí na syrovém zvuku a groovu, ale skladby jsou obohaceny o cello, piáno, saxofon, trumpetu, violu atd. Což v rámci jejich diskografie působí poměrně progresivně. Biography Obscene považuji za vrchol tvorby TULUS, proto jsem byl zvědavý, s čím přijdou v roce 2023, poslední dvě alba z let 2020 a 2012 mě příliš neoslovila.

Fandens Kall, v překladu Volání ďábla, je výborná deska, na které TULUS stále ctí svůj zvuk, ale podařilo se jim ho posunout ještě o kousek dál. Celé album zní ještě naturálněji a živelněji.. Od prvních vteřin vás Norové vezmou do svých špinavých pracek a celých 32 minut melou a válcují skvěle napsanými skladbami a dynamicky rozmanitou produkcí. Blodstrupův charismatický  chraplák a frázování pak výborně pasuje k přímočaré rytmice. 

Autorkou textů je manželka frontmana Hilde Nymoen, která psala i všechny texty pro Tulus i pro Khold. Jsou psány ve staré norštině a podle jejích slov vždy hledá inspiraci ve starých norských příbězích, bájích a pověstech.

Moc se mi líbí muzikantský zápal, jaký je z Fandens Kall patrný i přístup Tulus, kteří se 30 let drží svého kopyta, ale zároveň na sobě neustále pracují, a i v roce 2023 nahrají desku, která baví. K bližšímu seznámení s Tulus doporučuji dokument na Youtube  Tulus – 3 Decades Of Uncompromising Norwegian Black Metal, který přibližuje, jak kapela pracuje. Všechny nástroje například nahrává společně, což dnes už není příliš obvyklé.

Je škoda, že Tulus stále zůstávají opomíjení, novinka Fandens Kall si pozornost díky své vyzrálosti a energii určitě zaslouží.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře