Halucinátor: Marduk

Halucinátor – výběr z našich přeludů.

Některé kapely máme natolik rádi, až si vymýšlíme alba, která bychom od nich chtěli slyšet. Tak proč o nich i nenapsat. Začínáme se čtveřicí námořních EP od Marduk.

Text – Tomáš Kouřil


Marduk – Musashi and Yamato

Vzdálený zvuk vytahované kotvy, nízko položené zatroubení odrážející se až od domů na pobřeží a pak už jen zvuk vody rozrážené úzkou přídí. Yamato a Musashi, dvě největší postavené bitevní lodě, vyplouvají na svoje mise. O co větší ale byla hrdost při spuštění, o to trpčí byla jejich porážka. Obě bombami a torpédy zničila americká letadla, Musashi se dokonce nikdy nedostala do boje s jinou lodí. Obři, kteří se zrodili do nesprávné doby. Od Marduk už jsme dostali tankové bitvy, tady bychom slyšeli zvuk leteckého poplachu a marný řev protiletadlových kanónů.


Marduk – Prinz Eugen

Těžký křižník Prinz Eugen má pozoruhodný osud. Nejdřív měl být v rámci paktu Molotov-Ribbentrop prodán do SSSR. K tomu nedošlo, v roce 1940 byl spuštěn na vodu. O rok později jej bombardovala RAF, kdy jedno z letadel navigoval Čech Jan Gellner. Po opravách se připojil k Bismarcku, se kterým prošel bitvou v Dánském průlivu, ve níž Němci potopili HMS Hood. Po válce křižník zkonfiskovali Američané a v roce 1946 jej použili na testy jaderných zbraní v moři v rámci operace Crossroads. Přečkal testy Able i Baker (druhý obrázek), načež byl odtažen k atolu Kwajalein a potopen. Leží tam dodnes. Představme si, kam by hudbu Marduk posunulo autentické dobové odpočítávání před výbuchem.


Marduk – Submarine U 118

Ponorka SM U-118 byla jedna z několika set ponorek sloužících v německém Císařském námořnictvu během 1. světové války. V dubnu rok 1919 se v bouři utrhla z vleku na najela na pláž u městečka Hastings přímo naproti hotelu Queens. Blízkost hotelu znemožnila použít trhaviny a tak ponorka zůstala na místě a načas se stala turistickou atrakcí.


Marduk – Battle of Trafalgar

Mohutný zvuk děl a praskání dřevěných lodních trupů, muškety a řev topících se námořníků. Marduk umí morově-gotickou atmosféru, proč by neuměli i novověkou námořní bitvu. V bitvě u Trafalgaru se v roce 1805 střetlo francouzské a anglické loďstvo. A byť byli Angličané vedení admirálem Nelsonem přečísleni, uštědřili Francouzům a jejich španělských spojencům drtivou porážku.


Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře