Koktejl severské mytologie (DROTT – TROLL)

  • 80%
  • Norsko
  • experimental / progressive / rock
  • 2023
  • ByNorse Music
  • Bandcamp
  • Facebook
  • Recenzuje: Juraj Hordubal

Drott je původem norské experimentální trio, v jehož sestavě působí kytarista Arve Isdal (Enslaved), bubeník Ivar Thormodsæter (Ulver) a violoncellista Matias Monsen. S ohledem na hvězdné složení mě překvapilo, že jsem jeho existenci poprvé zaznamenal až letos s vydáním novinky pojmenované Troll. Upřímně, proniknout do jejího zvuku pro mě nebylo zpočátku příliš snadné. Snad proto, že jsem očekával něco jiného než ve skutečnosti nabízí. Je potřeba se oprostit od všeho, čemu se členové Drott věnují v domovských kapelách, a naplno oddat se jejich vizi prastaré severské síly, mytologických tvorů a magie. Teprve potom deska naplno zafunguje.

Trojice původem z Bergenu staví své skladby na experimentálních zvukových plochách, které jsou převážně instrumentální. Vokální částí alba jde spíše slyšet z dálky nebo jako tajemný šepot. Hostujícími vokalisty jsou Gaahl (Kristian Espedal), Lindy Fay Hella a Herbrand Larsen (Audrey Horne, ex-Enslaved). Každá skladba pak má svůj unikátní výraz a dominantní prvek, ale bez pevného žánrového ukotvení. Proto se postupně dostaneme od krautrocku přes metal, stoner doom až k synth-popu, ambientu i jazzu a zase nazpět, aniž by ale byla narušena kontinuita poslechu nebo smysluplnost skladeb. Spojující prvek tvoří pohlcující samply proplétající skladby tajuplnou pavučinou mystična a hutné severské atmosféry. Hypnotickým opakováním motivů Drott dokonale podporují posluchačovu obrazotvornost a vytváří další zážitek z poslechu.

Přirovnat Drott k jiným podobným kapelám nejde vůbec snadno. Mají naprosto unikátní projev a dojem z poslechu se přibližuje spíše filmovému soundtracku než rockové nahrávce. Troll proto určitě nezaujme každého, pokud ale máte rádi Ulver, Solefald nebo Wardrunu a hlavně severský zvuk i mytologii, dejte tomuto experimentálnímu koktejlu šanci. Doporučujeme podávat tak dlouho, dokud neobjevíte jeho skrytou chuť.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře