Jeden návrat z pravého Norska (Tsjuder – Helvegr)

Osm dlouhých let uplynulo od vydání alba Antiliv norských pravověrných služebníků black metalu Tsjuder. Na novém, v pořadí již šestém řadovém albu Helvegr, zbyli z původní sestavy pouze dva zakládající členové Nag a Draugluin. Jako hostující bubeník usedl na stoličku Jon Rice z deathové kapely Job For a Cowboy.

Pokud někdo čekal, že během osmileté pauzy Tsjuder uhnou z cesty pravého norského black metalu, hluboce se zmýlil. Od prvních tónů je jasné, že tady se žádné experimenty ani kompromisy dělat nebudou. Helvegr má nakřápnutý, ale kvalitní zvuk, skladby mají potřebnou drtivou dynamiku i silný black metalový háv. Tsjuder do toho stále šlapou na plno a drtí své posluchače chytlavými thrashovými riffy a strojově přesnou rytmikou. Do výsledného zvuku se jim podařilo dostat zuřivost, nespoutanost, ale i tvůrčí vyzrálost.

Je obdivuhodné, že kapela, která je na scéně od roku 1995, přijde v roce 2023 s takovou energií a zápalem pro svou muziku a žánr, kterému jsou oddáni téměř třicet let. Zatímco se jiní žánroví souputníci topí v nekonečných blastbeatech a úmorných filozofických rozpravách, Tsjuder se sekerou v ruce nemilosrdně rubou kolem sebe a ukazují pravou sílu primitivního black metalu.

Osm plnohodnotných skladeb a jedna trochu nadbytečná instrumentálka utečou jako voda, a vy budete mít chuť nechat se znovu strhnout energií první poloviny alba. V té druhé sice Tsjuder uberou na rychlosti jako v titulní skladbě Helvegr, ale to aspoň dává prostor trochu vydechnout a srovnat krční páteř po nezbytném headbangingu.

Helvegr je zběsilá i zábavná jízda a Tsjuder jsou stále hrdými reprezentanty true norwegian black metalu. Pokud jste oddanými fanoušky žánru a jmen jako 1349, Carpathian Forest nebo Taake, přičtěte si k mému hodnocení další 20 %. Satan!

Tags:
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře