Švédští buřiči pořád umí (Shining- Shining)

  • 88%
  • Švédsko
  • black metal
  • 2023
  • Napalm records
  • Bandcamp
  • Facebook
  • Recenzuje: Juraj Hordubal

Zlobivé dítě švédské black metalové scény první dekády přichází po pěti letech s novým albem nazvaným jednoduše Shining.

V čele je stále Niklas Kvarforth, ústřední postava kapely od samého počátku. Vedle talentu provokovat všechny a všude se jej držela i schopnost psát a hrát dobrou muziku. Jeho hudební výraz se naplno zformoval v roce 2002s albem III: Angst a postupně se zdokonalil do vrcholné podoby na albu V: Halmstad. Pozoruhodně přispěl i hostující bubeník Hellhammer z Mayhem, který s Shining nahrál kromě zmíněného alba Angst i klenot IV: Eerie Cold, který mě do hudby Shining kdysi navedl. Niklas Kvarforth pochopil, že black metal byl ve svých nejúspěšnějších dobách nesmírně kontroverzní a vyvolával v lidech obavy, zhnusení a pohoršení. A v této linii jede i on sám od samého počátku, takže nepřekvapí sebepoškozování během koncertů, verbální i fyzické konflikty, fingované zmizení a nahrazení „novým“ vokalistou apod. Prostě sex, drogy, rock’n’roll ve stylizaci sebevražedného black metalu. Výstřednost a excesy samotné samozřejmě nestačí, svůj žánr Shining ale povýšili na uměni a ční v něm vysoko nad všemi podobnými projekty. A platí to i na novince.

Kvarforth se v roce 2023 vrací ke starému osvědčenému receptu z let 2005-2009. Hostujícím bubeníkem pak není nikdo menší než Nick Barker (Cradle of Filth, Dimmu Borgir, Lock Up), jehož práce na albu je naprostým klenotem. Barker nenechá ani ten nejprostší motiv bez nápadu a ozvláštnění, a dokáže vykouzlit opravdu vtahující rytmy a vyhrávky. S trochou nadsázky se dá říct, že už kvůli němu stojí za to si album pustit.

Shining opět těží z hutné atmosféry a těžkých depresivních kytarových pasáží, které jsou střídány pasážemi jazzovými, kytarovými sóly nebo akustickými tklivými mezihrami. To fungovalo už kdysi a funguje to i nyní. Jen už se nejedná o nic nového, což jak jsem zaznamenal, spousta lidí nese nelibě. Chápu, ale čeká snad někdo od klasických kapel, že se budou donekonečna někam posouvat? Možná ano, ale Shining v roce 2023 po dlouhých letech našli starý osvědčený recept, který pořád funguje.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře