Načernalá mlhovina z Bristolu (Caelestra – Black Widow Nebula)

Bristol dal světu triphopové, elektronické i punkové legendy, málokdy ale bývá spojovaný s metalem. Změnit to může jednočlenný projekt Caelestra, který na sklonku roku 2020 přišel se sebevědomým debutem Black Widow Nebula.

Za Caelestrou stojí kytarista a vokalista Frank Harper působící i v trochu garážových Fever Sea. Mezi nimi a Harperovým sólovým projektem je však výrazný skok, Nebula je po zvukové stránce vypilované a zcela profesionálně znějící dílo.

Žánrově je z časti inspirované pozdější tvorbou některých zástupců skandinávského blacku, kteří se posunuli k moderněji laděnému metalu, místy je na albu slyšet i nepatrný otisk generačně mladších amerických kapel, stejně jako francouzské avantgardy. Na klasický černý kov se tu každopádně odkazuje jen náznakem a v několika málo pasážích. Zdaleka nejvíce se zaradují příznivci (stále ještě) progresivní hudby a především všichni milující spojení metalu a syntezátorů. A to se povedlo skutečně na výbornou. Pomocí pár výrazných tónů a efektů Nebula umně načrtává atmosféru, na kterou výrazně navnazuje už přebal. Ocitáme se mimo naši planetu, na pouti neprobádaným vesmírem.

Zatímco takoví Oranssi Pazuzu, jimž ve stejném roce také vyšla skvělá novinka, jdou na vesmírnou tématiku přes retro psychedelii, Caelestra je více tvárná a současná. A to i přesto, že Frank Harper své dílo popisuje jako prog metal s infuzí osmdesátkových sci-fi filmů. Způsob, jakým používá syntezátory, nijak výrazně osmdesátkově nezní, naopak se mu podařilo vyčarovat jakési nezařaditelné bezčasí, do které lze lehce naprojektovat všechno šílené, co se vám honí hlavou.

A jde to opravdu snadno. Od čtyřokého chlapíka s protáhlou hlavou a dvojím párem rukou si koupíte žetony, Void Colu a malý Jupiter na špejli, a sednete do vozíku horské dráhy postavené v asteroidovém pásu. Cestou si vybavujete, že vám onen zvláštně vyhlížející nehumanoid jednou rukou otvíral dvířka, dvěma vracel drobné, a tou poslední snad něco přidával do pití? Po druhém kole už nad tím nepřemýšlíte, není to důležité. Důležité je, že slastně splýváte se vším.

80 %

Info

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře