Nejhorší trip všech dob (Plague Organ – Orphan)

  • Plague Organ – Orphan
  • 80 %
  • Holandsko
  • experimental black / death / drone
  • 2020
  • Sentient Ruin Laboratories
  • Bandcamp

Plague Organ posouvají hranice metalové hudby. A nejde o klišé. Tato holandská kapela přichází s něčím, co lze zhruba popsat jako experimentální black / death / drone. I takovémuto zaškatulkování se ale Orphan vzpírá, sklouzává po něm totiž jako pírko. Pod slovem experimentální je možné si představit zapojení netypických nástrojů nebo elektroniky, nerytmičnost, netypicky vystavěné skladby a trochu obskurnosti. Možná i hodně obskurnosti, saxofon a trochu noisu. Ale to jsme tak v půlce devadesátých let. Co udělat všechno úplně jinak? A to jen pomocí kytar?

Orphan tvoří jedna skladba o délce 39 minut, v níž celou dobu znějí neustále se opakující dva nebo tři tóny elektrické kytary. Nejde o riff, který by si šlo zapamatovat, ale jen o repetitivní fragment. Pár tónů v téměř třičtvrtěhodinové, od začátku až do konce stejně zběsilé smyčce. Beze změny, bez intermezza, bez zpomalení nebo jakéhokoli předělu. Občas se přidá baskytara, deathmetalový murmur, elektronické ruchy, ambient, a na pozadí také chór. Základní kytarový (ne)motiv a bicí ale zůstávají stejné.

Atmosféra desky je psychedelická, ne ale příjemným způsobem. Naopak jde o nejhorší trip všech dob. Celou dobu jsme lapení v ultra drásavém pocitu napětí, jako bychom uvízli ve zdánlivě nekonečně opakované filmové scéně plné brutální akce, z níž se nedá uniknout. Když už máme pocit, že bude někam gradovat nebo skončí, pokračuje dál a trhá nás na kusy.

Je skutečně výkon poslechnout Orphan celý bez přestávky. Po jeho skončení se ve vás rozhostí pocit přesně na půli mezi zničením a ještě něčím jiným. Něčím jiným, co vás nutí pustit album znova.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře