Temnota, na kterou si můžete šáhnout (Cities Last Broadcast – The Umbra Report)

  • Cities Last Broadcast – The Umbra Report
  • 80 %
  • Švédsko
  • dark ambient
  • 2021
  • Cryo Chamber
  • Bandcamp

Dark ambientní projekty nás brávají do stínů, hlubin, ruin a různých divnosvětů. S gustem si všechna ta temná místa užíváme, přesto jim ale schází jedna malá věc. Jsou vyfantazírovaná, neosobní, nemáme s nimi nic společného. Co kdyby ale bylo možné vzít všechnu tu obskurnost a přemístit ji k nám? Kdyby všechno to temné bylo najednou v našem domově? Přesně to se povedlo albu The Umbra Report.

Jde už o šesté, pokud bychom však počítali jen samostatné nahrávky, tak teprve třetí album Cities Last Broadcast, vedlejšího projektu Pära Boströma, známějšího z taktéž dark ambientního Kammarheit. Pod jméném Cities Last Broadcast za sebou už má několik kolaborací s Atrium Carceri, nejsilnější jsou však jeho sólová alba – The Humming Tapes z roku 2016 a nyní vydané The Umbra Report, které je dost možná vrcholem díky vytříbenosti, k jaké zde žánr přivedl.

To, co je na dark ambientu tolik lákavé, je zde s až zvráceně filigránskou pečlivostí vyvedené tak, že vše zní, jako byste začali s nějakým rituálem přímo u vás doma a temnota se prostě začala usazovat na gauči. Nepopsatelné, děsivé a přitom najednou obrovsky blízké a zvláštně hmatatelné. Jde o minimalistickou desku, kde každý track tvoří jen několik málo syntezátorových ruchů, jen zcela minimálně podbarvených kontinuálnějšími klávesami. Vymyká se pouze Disembodied, vydávající se zhruba od poloviny do čistších výšin, jindy však posloucháme opravdu jen různé disonantní zvuky a samply. Albu přidává na atmosféře, že Pär Boström jako součást tvůrčího procesu používá pro nahrávání na klasické pásky. I to se podepsalo na výsledném zvuku, který je plastický, přirozený a rozhodně ne umělý, jak se ambientním projektům často stává.

Jak říká popis alba – jde o depresi, seanci nebo exorcismus? Čeho jsme to vlastně svědky? Těžko říci, každopádně všechno to zvukové trýznění plyne s takovou samozřejmostí, že vám portál do jiné dimenze vedle pohovky zničehonic začne připadat jako ta nejpřirozenější věc na světě.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře