Novodobý přírodní mysticismus (Fluisteraars – Gegrepen door de geest der Zielsontluiking)

  • Fluisteraars – Gegrepen door de geest der Zielsontluiking
  • 80 % 
  • Nizozemí
  • black / blackgaze / folk
  • 2021
  • Bandcamp
  • Facebook

Z nizozemských Fluisteraars (Našeptávači) se v rámci blackové scény pomalu stává fenomén. Jejich Facebookový profil sleduje v době vydání této recenze už přes 6500 lidí, píše o nich Bandcamp ve článku o holandském blacku a uznávaný britský server Quietus je zmínil na třetím místě ve výběru nejlepších metalových alb za rok 2021, kde předběhli i takové kapely jako Wolves in the Throne Room nebo Amenra. 

A proč to zmiňuju? Protože si Fluisteraars i na čtvrté desce zachovávají svou autentickou black / folk / blackgaze tvář a nezdá se, že by se jakkoli chystali nadbíhat davům. Že si věci dělají po svém ukazuje už chorošový „true“ přebal i totální nesourodost mezi jednotlivými přebaly v rámci diskografie, stejně jako v tomto století docela nevídaný statement “NO KEYBOARDS WERE USED ON THIS RECORD!” čnící z Bandcampu. Celé to může působit na hraně vážnosti, ale narozdíl od třeba takových Alkerdeel, kteří se do výběru serveru Quietus také probojovali, a kteří si otevřeně dělají z blacku prdel, Fluisteraars zdá se, své řemeslo berou vážně.

A že ho zatraceně umí. Hrají čitelný, atmosférou přetékající black s částečně zastřeným zvukem, kde jsou jednotlivé skladby postavené na silných melodických “blackgaze” linkách. Ale narozdíl od mnoha a mnoha kapel, které tento styl hrají, je to celé hozené do roviny, která je trochu folková a skoro až psychedelická. Záměrně používám slovo skoro, protože by byla chyba považovat album za nějaký zhoubovaný výstřelek. I když Fluisteraars vyznávajípřírodní mysticismus, deska pořád stojí nohama pevně na zemi. Přes všechen divno-feeling jde o velmi dobře promyšlenou a čitelně uspořádanou nahrávku, která nenechává v hlavě bordel a destrukci, spíš naopak. Ve výsledku je nejsilnějším dojmem, že je zasněná a plná vzletné atmosféry. Skladbu “Brand woedt in mijn graf” bych v tomto směru zařadil mezi to nejsilnější, co v roce 2021 spatřilo světlo světa.

Vyplatí se rozhodně projít si diskografii, minimálně alespoň album Bloem. Fluisteraars patří mezi ty vzácné talenty, které ctí blackový žánr, zároveň jej dovedou přetavit k obrazu svému a nenápadně, ale přece jen o kus posunout dál

Tags:, ,
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře