Hluk, ve kterém se chcete ztratit (olmo – Phénoménon)

Gates of Hypnos je polské vydavatelství specializované hlavně na hlukové žánry. V široké sbírce jmen sdružených pod tímto labelem najdete hromadu šíleností z ranku harsh noise a power electronics, ale i pár stravitelnějších věcí. Jednou z nich je olmo, francouzský jednočlenný projekt, který pořád docela nakládá, ale v rámci Gates of Hypnos patří k těm rozhodně umírněnějším.

Album Phénoménon, které v roce 2020 prošumělo takřka bez zájmu, může oslovit nejen fanoušky zmíněných hardcore žánrů, ale i těch, co holdují řekněme odvážnějšímu dark ambientu a užijí si i špetky hluku navíc. Základem je tu skoro nepřetržitá syntezátorová zvuková zeď, do níž jsou v různých (ne)intervalech zapojovány více nebo méně drásající ruchy. Většinou však vyloženě netýrají, ale spíš neustále udržují přesně na hranici žádoucího napětí a drobného trýznění. Místy utichnou úplně a zbyde pouze podkladový zvuk, který by se svým pozvolným proměňováním a pomalým plynutím neztratil jako zvukový doprovod nějakého obskurního filmu nebo počítačové hry.

Za mistrovství považuji udržení kontinuální tenze pomocí naprosto minimálních prostředků – třeba druhá půle tracku „Phénoménon 1“ je v tom až geniální. Zvuk nahrávky neutichne během zhruba 50 minut takřka ani na vteřinu, a celou tu dobu se daří ne jen udržet pozornost, ale vzbuzovat zvědavost, co přijde v další chvíli.

Phénoménon působí i svou nevyhraněností – už obal netvoří žádný konkrétní motiv, ale jen šedočerná strohá plocha, do které si můžete promítnout cokoli. A přesně to platí i o nahrávce – ať už na vás promlouvají jakékoli děsy nebo tajemno, tady se najednou zhmotní a obklopí vás jako vodní hladina v níž se pomalu začnete ztrácet. A vám se to bude líbit.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře