Starý zákon na Ayahuasce (Ophanim – T​ä​mpelskl​ä​ng)

  • 85 %
  • Švýcarsko
  • atmospheric black
  • 2023
  • Bandcamp
  • Recenzuje: Tomáš Kouřil

Švýcarská dvoučlenná kapela Ophanim zkoumá starou židovsko-křesťanskou mytologii. Samotné slovo Ophanim pochází z Knihy Ezechiel a lze jej volně přeložit jako vichřice, kola nebo koule, podle kontextu, a jde nejspíš o Ezechielovu vizi vozu (Ezechiel 1:15-21). Ophanim ale není vedený náboženstvím nebo ideologií, dogmatem nebo vírou, naopak je velice osobní a pohání jej prvotní a individuální prožitek úžasu a extáze. Tolik se o kapele dočteme na profilu H.U.C. (Helvetic Underground Committee), sdružení zürichských blackových kapel, které podobně jako Ophanim uctívají (nejen) starověkou mytologii.

To by samo o sobě v roce 2024 nebylo nic zajímavého, svým debutem T​ä​mpelskl​ä​ng ale prokazují, že nejde jen o prázdná slova. Námět dovedou zručně propojit s hudbou, která vyniká atmosférou, konceptem i silou jednotlivých skladeb a jejich motivů. Pokud jste fanoušky atmosférického klávesového black metalu, vyhraďte si místo pro oltář zasvěcený Ophanim. Ti vás zahltí téměř třičtvrtě hodinou intezivního black metalu, který je postavený na velkolepé atmosféře, nahalovaném (ne ale příliš čistém) zvuku a starověko-psychedelické atmosféře. Jako byste prožívali Starý zákon na Ayahuasce. Jak jsem zmínil, Ophanim nemlátí prázdnou slámu (nebo liánu) a reference na starou mytologii berou vážně – úvodní riff skladby Fiebertraum je založený na Churritských písních, nejstarších známých dochovaných skladbách, odkud pochází také nejstarší známá melodie (rok 1400 před Kristem, video níže). 

Ano, pokud nemáte buňky pro klávesový black, může vás album začít za chvíli ubíjet, přece jen by neškodilo na chvíli ubrat, ze zvukové koule je občas třeba trochu lovit, i tak jde ale za mě o geniální koncept.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře