Naše muzika zní, jako když jedeš na koni (NĀV – rozhovor)

Jindřichohradečtí blackmetalisté NĀV v prosinci minulého roku vydali skvělý split s LÚT, který nejen podle Tentaklu patří mezi nejzdařilejší nahrávky loňského roku. Na zaslané otázky týkající se jeho vzniku i plánů kapely do budoucna odpovídali Ivarg a Hrom. 

Skladby Zpěv a Co znamená vésti koně strhávají neskutečnou energií, něco takového se tu jen tak nevidí. Na úvod se proto nemůžu zeptat na nic jiného, než jak vznikaly a kde se vůbec vzala myšlenka udělat zrovna tyto dva covery?

I: Mně osobně vždycky tak nějak přijde, že na EPka a splitka dává většina kapel nějakej béčkovej materiál, věci, co se nevešly na desku apod. Toho jsme se chtěli vyvarovat a dát tam něco pořádnýho. Asi už není tajemství, že nám letos vyjde ještě jedno splitko (který jsme nahráli v době pandemie), kde jsme věci pojmuli tak trochu jinak. Tak když nám kamarádi z LUT nabídli, že uděláme splitko, tak jsme se zas nechtěli opakovat.
Já jsem začal tak trochu experimentovat se smyčcem a Hrom poslal právě skladbu Zpěv od Dagmar, která je hraná smyčcem na kytaru, že to musím slyšet. Tak pak nějak vykrystalizovalo, že Hrom udělal i blackový demo a že na splitko hodíme covery. Já si vzpomněl jak mě kdysi uhranulo v televizi vystoupení PPU s orchestrem a hlavně otvírák Co znamená vésti koně. Předělal jsem to do blacku a jelikož jsme se chystali točit i novou desku, tak jsme to rovnou nahráli.

Hrom: Zároveň jsme nechtěli udělat covery metalových nebo vůbec obecně rockových skladeb. To nám nepřišlo jako dostatečně zajímavá výzva. Já měl cover Zpěvu v hlavě už hrozně dlouho, v podstatě od dob, co jsem Dagmar před lety objevil v tátově sbírce desek a konečně pro něj nastala ta správná příležitost.

Jsou i nějaké další nemetalové kapely nebo muzikanti, co vás inspirují ke tvorbě? 

Hrom: Určitě. Toho je celá řada, od jazzu až po grindcore. V podstatě nikdo z nás neposlouchá jenom metal. Vyrůstali jsme v devadesátkách, kdy celá hudební scéna byla hodně pestrá a propojená. Teď jsem třeba po delší době znova oprášil desky Nicka Cavea.

I: U mě to bejvaj exotický lidovky, měl jsem období indický nebo mongolský lidový hudby, období klasický kytary nebo celkově vážný hudby. Ne že bych byl expert, ale poslouchal jsem random playlisty. Samozřejmě jsem od táty pochytil hodně od Neila Younga, Erica Claptona nebo ZZ Top, ale tam inspiraci neberu.

Jana Kremace vám na skladbě, pokud se nepletu, hostovala poprvé. Za mě by to určitě nemuselo být naposledy. Jak vznikla vaše spolupráce – znáte se déle?

Hrom: S Janou se známe od dob Nikander. Odehráli jsme jak s nima, tak se Slatí nejen v rámci Náv řadu společných koncertů. Když jsem nahrál svůj řev do dema, tak jsem si na ní při poslechu hned vzpomněl, že by to byla skvělá kombinace. Jana byla hned nadšeně pro, přijela to nařvat a bylo hotovo. Výsledek je parádní, moc děkujeme.

Splitko skvěle doplňuje obal – kdo je jeho autorem?

I: Obal nám vytvořila umělá inteligence, tak trošku si s tím občas hraju. Nápad vznikl z interního vtipu, že naše muzika zní, jako když jedeš na koni a muzika Lut zní, jako když jedeš na slonovi. Zadal jsem prompt, slepil to ve Photoshopu, dosázel texty a bylo.

Loni jste odehráli, pokud se nepletu, okolo dvaceti koncertů, což je docela dost. Plánujete i letos podobný zápřah?

I: Teď po novým roce jsme zvolnili, chceme právě dodělat třetí desku, nazkoušet pár nových věcí a první koncert letos máme až dubnu. Jinak, zápřah jsme neplánovali ani loni, prostě se to nějak stalo.

Hrom: Přesně tak, my koncerty nijak dopředu neplánujeme, v podstatě jenom odpovídáme na nabídky. Takže když budou i letos, rádi zahrajeme.

Když jsme u koncertů – pódiová prezentace NĀV je civilní, nestylizovaná. Přesto – nemáte někdy nutkání šoupnout na pódium nějakou tu lebku, prasečí hlavu a podobně?

I: Naopak, tohle období máme už za sebou, hráli jsme v kápích, vozili s sebou lebku a občas jsme si i pódium ozdobili hřbitovními svícemi. Nějak se to ale samo vytratilo, nutkání se k tomu vrátit nemáme. Jen bych se rád naučil vozit s sebou ten mlhostroj, na kterej se nám ve zkušebně práší.

Hrom: Nakonec zvítězila lenost všechno to s sebou tahat a připravovat a punkovej přístup, kterej nám sedí víc.

Jaké máte plány? Můžeme se těšit na nový materiál?

I: Jo, jak jsem zmínil už výše. Letos chystáme ještě jedno splitko a velkou desku. Splitko máme už asi dva roky hotový, teď už se ladí obal a bude se moct naplánovat, kdy ho pustíme ven. Novou desku máme už taky nahranou a už jen ladíme poslední detaily v mixu. Obal se taky připravuje, tak se těšíme až to taky celý pustíme ven.

Hrom: Mimo to jsme dostali výpověď z nájmu v prostorách, kde fungovaly zkušebny pro místní hudební podhoubí a zároveň Low Resolution studio. Takže nejdůležitější plán pro letošní rok je sehnat  a vybudovat srovnatelnej prostor, kde budeme moct pokračovat.

Prozradíte o desce něco blíž? Bude navazovat na Arcizlo? Nebo se spíš lišit?

Hrom: Nejspíš oboje dohromady. Nebude to zásadní odklon od dosavadní tvorby nebo stylovej kotrmelec. V tom smyslu bude na Arcizlo navazovat. Nemáme ještě odstup a nadhled, takže teď je to samozřejmě pro nás bez debat to nejlepší, co jsme zatím natočili.

Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jochanan
Jochanan
Host
1 rok před

baví mě to