Pohádky ze zapomenuté země (Trollslottet – Evigheten)

  • Trollslottet – Evigheten
  • 85 %
  • Švédsko
  • dark ambient / dungeon synth
  • 2024
  • Cryo Crypt
  • Bandcamp

Cryo Crypt, dungeon synthový spolulabel Cryo Chamber, vydává s albem Evigheten za necelý rok existence už pátou nahrávku. A činí se i Pär Boström, pro jehož projekt Trollslottet jde v roce 2024 už o album druhé. Očekávání jsou naplněná, ba i předčena – ačkoli Pär takříkajíc sází jeden projekt za druhým, novinka Trollslottet je celistvá a po všech směrech sebevědomá nahrávka.

Zatímco takový Aindulmedir je putováním po zidealizované zemi, kde neexistují starosti a chmury, Trollslottet nás provádí opuštěnou fantaskní říší, ze které odešli lidé i naděje.

Postavili jsme věže, abychom je mohli navštívit v jejich božské pevnosti, ale nebe bylo prázdné.

Pochmurná nálada je tentokrát ještě silnější a atmosféra jednolitější než na prvním albu Sorgeberget. A hlavně – Evigheten je víc fantasy ambient / dark ambient než dungeon synth. Namísto synťákových malovánek nám ve sluchátkách vane chlad dlouhých, strohých tónů, kterým je cizí jakákoli naivita, a naopak nás přibíjí ke zdi svou tíhou. Vrcholem jsou v tomto směru poslední tři skladby Frusna Sagor (Zamrzlé pohádky) I-III, které by se klidně mohly jmenovat Zamrzlé elegie. Stejně jako má Cryo Chamber svůj opět obnovený Cyberpunk Monorail (https://www.youtube.com/watch?v=nohM0W27xus) nové album Trollslottet vybízí k tomu, aby Cryo Crypt mělo svůj dark fantasy carriage with horses, kde bude poutník z kočáru pozorovat ubíhající svět hradů a čarodějnických věží se záblesky kouzel z nejvyšších oken.

Dungeon synth je často jako středověká krčma, zidealizovaná podoba středověku kde si sednete, dáte si kormu, a nic vás netrápí. Svět Trollslottet (Trollí hrad) zní, jakoby nás bohové, předtím než odešli, prokleli a nechali navždy bloudit zapomenutou zemí. S vědomím, že k nim nikdy nedosáhneme.

Vztyčili jsme chrámy, abychom si je zapamatovali, ale naše srdce se stala příliš chladnými.

Obrátili jsme se k magii, která je a vždycky bude nekonečná.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře