Neofolkový hold Ukrajině (ROME – Gates Of Europe)

Pokud patříte mezi posluchače neofolku, určitě vás neminul projekt ROME, jedno z nejvýraznějších a také nejúspěšnějších jmen této hudební odnože. Stojí za ním lucemburský písničkář Jérôme Reuter, zpěvák s charismatickým hlasem a typickým hudebním rukopisem. Získal si mě už v roce 2008 s deskou Masse Mensch Material, k níž se pro její sílu dodnes rád vracím. Zde i na dalších albech vcětně skvělé Flowers from Exile se objevují témata čerpající z evropských dějin a historických událostí, například ze španělské občanské války z let 1936-1939.

Není proto až takové překvapení, že Jerome veřejně vyjádřil podporu Ukrajině trpící ve válce vyvolané ruskou agresí a genocidou. Ona podpora jde navíc daleko za obvyklý rámec. Že nejde jen o prázdné řeči dokázali ROME i vlastními činy a v rámci probíhajícího tour odehráli dva koncerty pro ukrajinské publikum – jeden ve Lvově a druhý v Kyjevě. Přičemž koncert ve Lvově byl kvůli leteckému útoku předčasně ukončen. Vždy jsem si vážil muzikantů s charakterem a odvahou, a před ROME zde proto musím smeknout.

Hudebně se na novém albu ROME prezentují svým temným podmanivým neofolkem, avšak v civilnější formě než například na zmíněném Masse Mensch Material. Ubylo pochodových rytmu a militantních vlivů, skladby se více přiklánějí k civilnímu písničkářství a elektronice s lehce osmdesátkovým feelingem. První skladba The Death of Lifetime mi svým temným beatem evokuje poslední alba Ulver. Mezi jednotlivými skladbami jsou namíchány i reálné záznamy z rozhlasu, televize, i záznamy projevů prezidenta Zelenského a dalších. Přesto všechno v sobě skladby ukrývají naději a nepůsobí depresivní dojmem.

Album Gates of Europe je více než důstojným holdem Ukrajině a jejímu boji o samotné přežití a vlastní existenci. Слава Україні!

Tags:
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře