Hnusí se nám konzervativní pohled na svět (Sekeromlat – rozhovor)

Sekeromlat v roce 2022 vydali raw blackový masakr Drápy a tesáky patřící mezi to nejlepší, co u nás v rámci blackové scény loni vyšlo. Kapela, která se striktně drží old school black metalu, je pak stejně nekompromisní i ve svých postojích. Na zaslané otázky odpovídal kytarista H.


Sláva Ďáblu! Aktuálně za sebou máte dva koncerty v Německu a jeden v Liberci v rámci Die Schlangennächte Tour. Loni jste hráli i na Soulbönding Tripu v Soulkostele nebo třeba na festivalu Cybertown…je nějaký koncert z minulého roku, co vám nejvíc utkvěl v paměti a proč?

Sláva ďáblu! Minulý rok jsme měli štěstí na samé zajímavé akce, hromadu zážitků a nových přátel. Nicméně, jak jsem tak nějak sondoval v kapele, myslím, že se všichni shodneme, že nejvíc nás dostal Soulbönding Trip. Neskutečné místo, skvělí lidé, zajímavá dramaturgie a dobrý mejdan.

Koncertujete docela dost – plánujete držet tempo i v roce 2023?

Koncertujeme naopak daleko míň než dřív! Jak člověk stárne, je čas vzácnější a vzácnější komodita. Takže se snažíme vybírat si akce, které pro nás mají nějakou hodnotu, přinášejí zážitek – zajímavé místo, prostor, srdcařské akce, nečekané dramaturgie atd. Letos se budeme snažit zas něco objet, ale makáme na EP, takže nechceme oželit kreativní proces na nové hudbě. Z mé zkušenosti můžeš buď zkoušet na koncert, nebo skládat nový materiál. Obojí naráz moc dobře nejde.

Album Drápy a tesáky je pro mě jednou z nejlepších nahrávek minulýho roku. Vyšlo jen na kazetě, takže se nemůžu nezeptat, jestli náhodou nemůžeme do budoucna doufat i v jiný fyzický nosič? Přebal je perfektní…a mít ho třeba na vinylu…

Díky moc, toho si vážíme! Vinyl jednou bude, ale raději bychom ho vyprodukovali s nějakým labelem, který má přece jenom zkušenosti. Během roku to zkusíme rozjet, priorita teď ale je nový materiál. 

Věc, která mě na Sekeromlat vedle ortodoxního hudebního směřování zaujala je i silná vyhraněnost vůči Bohu a církvi. Že to zkrátka jedete komplet a do plnejch…to klobouk dolů, to se dneska už moc nevidí…Čím to, že jste v tomhle nevyměkli a držíte prapor?

Přijde nám, že trend hlavně nikoho neurazit a nikoho se nedotknout, se poslední dobou dostává i do metalového undergroundu. A tam podle nás nemá co dělat. Black metal je vyhraněná hudba, která by neměla být pro každého a měla by mít svého ideologického nepřítele. Protože black metal, to je zhudebněné nepřátelství. To ale punks nově převlečení do triček Blasphemy nikdy nemohou pochopit.

Pokud můžu mluvit za sebe, k církvi hrdě cítím odpor už od mládí. Nejde ale jen o odpor k náboženství, hnusí se mi konzervativní pohled na svět a otrocká morálka ohnutého hřbetu. Budiž nastokráte pomazán papežský stolec výkaly bezvěrců!

Jste v té vyhraněnosti vůči Bohu jednotní? Není někdo, kdo by třeba chtěl obrousit hrany? Nebo kdo by chtěl naopak ještě víc přitvrdit?

Naopak, když do kapely nastoupil nový kytarista A. Horda, který je původně z Kazachstánu, byl naším rouháním naprosto unešen. V jeho rodné zemi se hodně potýkají s konzervativním Islámem a něco takového je tam naprosto nemyslitelné. Když jsme na koncertě roztrhali bibli na kusy, bylo vidět, že je až skoro dojatý. Po koncertě přišel za zbytkem kapely a nesměle se zeptal: “Myslíte, že bychom příště mohli roztrhat korán?” A my: “No jasně!” Takže bude hůř a plánujeme plivat jed směrem na všechny abrahámské náboženství, ne jen křesťanství. Přece nebudeme nikoho diskriminovat!

Ale abych se vrátil k tvé otázce: teď mi neprošel jeden návrh. Na benefit, který zmiňuješ dále, jsem na plakát chtěl Kreml v plamenech a nad ním jaderný hřib. To už pár lidem přišlo moc.

Zároveň mě baví i nadsázka, která je vidět hlavně v postech na FB nebo i v merchi – třeba růžová nášivka Sataňizmus je kult.  Vznikl tenhle přístup spontánně nebo jste to nějak promýšleli? Myslím tu prezentaci na FB apod…

Určitě jsme si dopředu neřekli, že to takhle bude. Myslím, že určitý kynismus, nadsázka, ironie v kapelní komunikaci je odrazem nás jako osobností. Zároveň rozhodně nechceme dělat Sekeromlat jako parodickou kapelu, nemáme rádi srandu v metalu. Tohle je taková maximální míra, kam tohle může prosáknout.

Drápy a tesáky jste křtili v klubu 007 spolu s Asgard. Tahle kapela tedy asi patří mezi vaše české srdcovky? Jsou i nějaké další, na kterých jste třeba vyrůstali?

Jasně, první dvě dema můžeme s klidem označit za inspirační zdroj Sekeromlat společně s hromadou dalšího československého black metalu – Master’s Hammer, staré Törr, Maniac Butcher, Inferno (na těch se v kapele ale neshodnem, takže tohle je za mě osobně), Algor, staré Trollech, staré Stíny Plamenů atd.

Podělíte s tím, co aktuálně posloucháte? Máte nějaký posluchačské doporučení, co vás zaujalo?

Asi nejčerstvěji z metalu jsem poslouchal novou desku od Satanic Warmaster (zní furt stejně, super!), nové Misthyrming (nečekal jsem tenhle zvuk, ale dobrý nájeb), Qriuxkor novou desku (zlo), novinku od Deströyer 666. Jo, a taky Ritual Death se povedla první dlouhohrající deska.

Obecně platí, že čím víc se metalu věnuji jako muzikant, tim menší na něj mám chuť jako posluchač. Momentálně hodně moje uši okupují podcasty, elektronika (namátkou Bicep, The Bug, Sierra) a rap (z Čech aktuálně Pyraboyz a Arleta, ze zámoří třeba novej Young Dolph).

Máte před sebou koncertní benefici pro Ukrajinu Satan against Putin – to obrovsky cením, ne každá kapela přišla s něčím takovým. Věc, která mě kromě války samotné zaskočila, je kolik lidí a třeba i z blízkýho okolí, se staví na stranu Ruska. Takový lidi asi máme kolem sebe všichni…Co byste jim vzkázali?

V naší pražské bublině díky bohu moc mediálně negramotných lidí nepotkáš. Nevzkázal bych jim nic, protože tihle lidé jsou v první řadě attention whores. A pozornost si nezaslouží.

Díky za rozhovor! Sláva ďáblu!

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře