Nejlepší CZ/SK alba roku 2022

To nejlepší, co se na české a slovenské scéně urodilo za rok 2022, vybírá Tomáš Kouřil. Cílem není vyjmenovat vše, co vyšlo, ale zmínit zásadní alba, která nelze minout.


1. Heiden – Andzjel

Bandcamp

Kapela, jejíž tvorba mě provází od prvních dní, co poslouchám metal, se vrátila ve formě, v jaké nebyla od desky Dolores. Intenzita a emotivnost výpravy do Bílých Karpat a do duše oddávající se tmám udělala z Andzjela v mých očích nejen nejsilnější nahrávku Heiden, ale také nejlepší české album loňského roku.


2.Besna – Zverstvá

Bandcamp

Nic jako Besna jsme na CZ/SK scéně ještě neslyšeli. Bratislavská čtveřice přišla s osvěžujícími žánrovými spojeními a natolik charismatickou a uhrančivou muzikou, že nezbývá než smeknout.


3.Sekeromlat – Drápy a tesáky

Bandcamp

Roztlačit v roce 2022 káru old school blacku tak, aby nezapadla mezi ostatní, není samo sebou. Pražští Sekeromlat to dokázali – Drápy a tesáky dýchají silným morovým dechem a jsou přepoctivou porcí klasické černé atmosféry i řemesla.


4.Tma – Kysucký chlad

Bandcamp

Druhá slovenská nahrávka ve výběru se inspiruje stylem Burzum. Tma odkaz této blackové legendy nekopíruje, ale velmi umně rozšiřuje. Pokud vás oslovuje syrová atmosféra začátku devadesátých let, poskytne vám Kysucký chlad tři čtvrtě hodiny čirého štěstí.


5.Nāv / Łūt

Bandcamp

Nāv v roce 2020 rozhrábli scénu svým Arcizlem a teď do přidali malý klenot. Na splitu s Łūt najdeme dva covery – skladbu Zpěv od Dagmar Andrtové-Voňkové a Co znamená vésti koně od Plastiků. V obou případech jde o blackovou předělávku, takže takřka o úplně novou věc, jaká více než stojí za pozornost.


6.Vyšehrad – .​:​tunely / tunnels​:​.

Bandcamp

V projektu Vyšehrad se potkává black metal, dungeon synth a dark ambient, a výsledná směs je dle autora přirozenou cestou lo-fisována – album vyšlo mimojiné v komprimovaném formátu na disketách. Ponor do hlubin země a podzemních tunelů je uchvacující zápalem, který z nahrávky čiší, i samotnou hudební náplní.


Tags:
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
trackback
1 rok před

[…] v roce 2022 vydali raw blackový masakr Drápy a tesáky patřící mezi to nejlepší, co u nás v rámci blackové scény loni vyšlo. Kapela, která se striktně drží old school […]