Císař chrání a hraje na syntezátor (Astra Telepathica – The Emperor Protects)

  • 75 %
  • Austrálie
  • dungeon synth / ambient
  • 2024
  • Bandcamp
  • Recenzuje: Tomáš Kouřil

Warhammer 40,000 nebo taky Warhammer 40K je původně stolní hra, později bohatý multimediální svět zahrnující knihy, počítačové hry a celou řadu fanouškovských videí, artworků a povídek neustále rozšiřujících původní lore.  

Děj se odehrává ve 41. tisíciletí, kdy lidstvo obývá miliony planet a žije pod nadvládou technokratického Impéria lidí. To je v neustále válce s různě šílenými mimozemskými rasami, umírá se po statisících a všudypřítomné peklo jakoby nikdy nemělo skončit. Geneticky vypěstovaní nadlidští vesmírní mariňáci likvidují ty největší hrozby, tech-priesti, napůl lidi, napůl stroje, jsou kněžími starajícími se o technologie, a nad tím vším stojí nesmrtelný Císař, o kterém se říká, že chrání celou říši a její obyvatele. Odtud mantra “Emperor protects”. 

Warhammer 40K je space opera všech space oper, neexistuje víc megalomanská a taky brutálnější science fiction. To udává tón celému pojetí, veškerému vizuálu a třeba i soundtrackům k pc hrám (psali jsme o výborném soundtracku hry Mechanicus). Všechno je megalomanské, hrozivé, chladné a odlidštěné. 

Jak do toho bude zapadat dungeon synth, žánr pracující spojený svou estetikou spíš s fantasy, ne scifi? Překvapivě dobře. Astra Telepathica, dungeon synth projekt z australského Perthu, dovedl na klávesách a syntezátorech vysoustružit atmosféru, jaká si s námětem potkává. Je budovaná pozvolně, minimalistické skladby přesahují do ambientu a námět tak určitým způsobem zjemňují. Naivně ztvárněný obal působící zprvu jako Neználek 40K nakonec skvěle zafunguje a zamilujete si jej stejně jako hudbu. Jde samozřejmě o pohled na W40K z hodně specifického úhlu dungeon synthu, se vší jeho pohádkovostí, ale netypicky i s určitou nedořečeností dodávající celému světu úplně jiný nádech. Jako bychom namísto obvykle explicitně podaných masakrů poslouchali báje a pověsti ze světa Warhammeru. 

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře