Monology (ne)všednosti (God Body Disconnect – The Dormancy)

  • God Body Disconnect – The Dormancy
  • 80 % 
  • USA
  • dark ambient
  • Cryo Chamber
  • 2021
  • Bandcamp
  • Facebook

God Body Disconnect je jednočlenný dark ambientní projekt, za kterým stojí Američan Bruce Moallem. Jde o jednu z vlajkových lodí vydavatelství Cryo Chamber, která v rámci žánrové komunity sklízí vesměs jen chválu. A zaslouženou. Moallem je určitě mistr postupného budování napětí a velmi citlivého zacházení s elektronikou a klávesami. Zatímco jiní vystřílejí nápad v prvních vteřinách a prásknou nás do čela tím nejděsivěji působícím efektem, tady se kolem černoty spíš nenápadně obkružuje. Jako byste chodili kolem hluboké studny, seděli na jejím okraji a říkali si, co asi může být dole. Výraznou částí alba je, v diskografii ne poprvé, Moallemův hlas nahraný na magnetofonovou pásku. Ta dodává na syrovosti a je to právě tento prvek, co zde působí nejděsivěji.

I když se o God Body Disconnect mluví jako o dark ambientu, a temnota je tu určitě přítomná nejvýrazněji, opakujícím se rysem je společná přítomnost temné a spíše jen zasněné nálady. Platí to i o aktuálním albu – třeba skladba Masks Between Mirrors je možná posmutnělá, ale určitě ne temná nebo depresivní. A i pravděpodobně vrcholná To Touch the Distant Flame působí dokonce vzletně. Album je tak díky střídání pochmurných a neutrálně znějících motivů plastičtější než jiné dark ambientní projekty. Působí uvěřitelněji a příběhověji.

The Dormancy pak jeden takový malý příběh rozehrává. Vypravěč tu hlasem Moallema v krátkých monolozích přemítá o vnímání, o světě a o smrti. Jde o myšlenky člověka, který se postupně odpoutává od reality. Samotný název alba pak vysvětluje, proč tak činí. Slovo dormancy označuje stav hlubokého útlumu životních funkcí a ukládání se ke spánku. Často za účelem přežití nepříznivého období. Nemusí tak jít nutně o člověka, který se zbláznil, ale který prozřel.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře