Oppenheimer – čím si zkrátit čekání na Nolanův film

 • Oppenheimer – Christopher Nolan
 • Cillian Murphy – J. Robert Oppenheimer, Matt Damon – Leslie Groves, Robert Downey, Jr. – Lewis Strauss, Emily Blunt – Kitty Oppenheimer
 • Uvedení: 21.7.2023
 • Universal Pictures
 • Web
 • Píše: Tomáš Kouřil

Svět se mění, přetváří. Tohle je tvoje chvíle. Říká v traileru Emily Blunt coby Kitty Oppenheimer svému manželi, ztvárněnému Cillianem Murphym. J. Robert Oppenheimer byl ředitel Laboratoří Los Alamos, sídla Projektu Manhattan, který přivedl na svět první atomové bomby. Při testu nazvaném Trinity vybuchla 16.července 1945 první nálož přezdívaná The Gadget. O necelý měsíc později, 6.srpna, shodily bombardéry B-29 uranovou bombu Little Boy na Hirošimu a 9.srpna plutoniovou bombu Fat Man na Nagasaki. Japonsko kapitulovalo, aniž byla nutná invaze konvenčními silami. Definitivně skončila druhá světová válka a Robert Oppenheimer byl oslavován jako národní hrdina.

Svět vstoupil do atomového věku a o pár let později i do tzv. studené války, v níž se po víc než 40 let jadernými zbraněmi držely vzájemně v šachu USA a SSSR. Ve Spojených státech ale začínal už koncem 40.let sílit odpor vůči čemukoli komunistickému ústící během následujícího desetiletí až v paranoiu. Na tu bohužel doplatil i Oppenheimer. V roce 1954 jej postavili před vyšetřovací komisi, odebrali mu bezpečnostní prověrku a zbavili funkcí spojených s armádním výzkumem.

Obvinění z komunistických postojů bylo nesmyslné, plynoucí z tehdejší vyhrocené atmosféry. Ta vytvářela prostředí, v němž se Oppenheimer, jinak mistrovský organizátor a špičkový vědec, neuměl pohybovat. I svojí neobratností a neopatrností zavdal příčinu k tomu, aby byl postaven před nespravedlivé vyšetřování, které přivodilo jeho pád. Přitížilo mu také, že byl jedním z vědců, kteří upozorňovali na nebezpečí nekontrolovaného atomového zbrojení, a stavěli se skepticky k výrobě stále větších termonukleárních bomb. Byť se na jejich výrobě paradoxně stále podíleli.

Oppenheimer po odebrání bezpečnostní prověrky zůstal i nadále vysokoškolským pedagogem a až do své smrti v roce 1967 přednášel po celém světě.

Co číst

 • American Prometheus – The Triumph And Tragedy iof J. Robert Oppenheimer
 • Kai Bird, Martin J. Sherwin
 • 2005

Nolanův snímek vychází z Pulitzerovou cenou ověnčeného životopisu American Prometheus. Kniha vydaná v roce 2005 je výsledkem téměř čtvrt století trvající práce dvou autorů, kteří vyslechli okolo stovky Oppenheimerových spolupracovníků. Zároveň měli dispozici přepisy odposlechů FBI (která v té době špehovala skoro každého účastníka projektu Manhattan) a výsledkem tak je ohromující faktografické dílo. Mapuje života otce atomové bomby od dětství v New Yorku, přes studium v německém Götingen, válečné období v Los Alamos, dobu vyšetřování, až po šedesátá léta, která Oppenheimer strávil přednášením. Kniha je k dispozici v angličtině a lze ji koupit např. na eshopu Megaknihy nebo na Amazonu.

 • Jasnější než tisíc sluncí
 • Robert Jungk
 • 1965

Kniha rakouského novináře a spisovatele Roberta Jungka popisuje snažení o výrobu atomové bomby z apriori kritického hlediska. Díky tomu a i díky uvolnění v druhé půli šedesátých let (nezapomíná se tu s kritikou i vůči SSSR) mohla vyjít v roce 1965 také u nás. Přehledně a popisuje celý kontext vzniku atomového výzkumu už od 20. a 30. let, kdy se společenství vědců po celém světě v centru s německým Götingenem snažilo objasnit tajemství jaderného štěpení a řetězové reakce. Jungk kromě toho paralelně sleduje také vědce, co se snažili burcovat proti dalšímu výzkumu ve snaze odvrátit lidstvo od katastrofy.

 • Hirošima
 • John Hersey
 • 1947

Americký novinář John Hersey zpracoval pro časopisy New Yorker a Life hrůzné zážitky několika přeživších z Hirošimy. Jeho reportáž je psaná živým, trochu neučesaným stylem, má však velkou vypovídající hodnotu. Bývá označováná za jeden z prvních příkladů žurnalistiky, která využívá vyprávěcí prostředky typické pro beletrii.


Robert Oppenheimer a generál Leslie Groves si prohlížejí zbytky věže, na které se nacházela bomba The Gadget odpálená při testu Trinity.
Exploze bomby The Gadget 16 milisekund po výbuchu. Nejvyšší bod má cca 200 m.
Výbuch o pár momentů později…
Na místě výbuchu je dnes památník. Prostor je otevřený pouze několikrát do roka. Autor snímku: Samat Jain, zdroj: https://www.flickr.com/photos/99842842@N00/5079553260

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře