Zázraky se dějí v druhé sérii dystopického snu Tomáše Motala

Tomáš Motal, kreslíř a frontman kapely Schwarzprior, na konci roku 2019 tnul do sítnic třemi sešity dystopického post-apo komiksu Traum. Ten uhranul výraznou černobílou kresbou a temným příběhem plným drásajících výjevů, v nichž se proplétá bezvýchodnost života v (post)socialistických a zemích se sci-fi motivy a snovou (Traum je německý výraz pro sen), avšak zvrácenou realitou. V té je spousta místa pro různé surrealisticko-krvavé metamorfózy, ztvárněné až neuvěřitelně plasticky. Naturalističnost obličejů a postav přetvářených v groteskních kreacích na prapodivná monstra působí natolik silně, jakoby k nám v obrazech promlouval hypermakabrózní Švankmajer z temné dimenze.

Nyní po více než roce se do tohoto světa s novým sešitem vracíme. A hned doslova vpadneme do možná nejzásadnější události, kterou v první sérii sledujeme jen na pozadí. Do Dne z nebe sestoupení, kdy se nejdřív zřítila letadla a satelity, a pak z oblohy sestoupily obří černé kvádry neznámého původu.

foto: ComicsDB.cz

Ty připomínají mnohonásobné zvětšené monolity z filmu 2001: Vesmírná odysea. Ale zatímco v něm pomohly lidské rase k rychlejšímu rozvoji, zde už tak zkurvený svět zkurví ještě víc. Nejdřív přivodí tmu, pak otráví vodu a půdu, takže se přestanou rodit děti. Nastává chaos, lidé ztrácí naději.

Navrátit se ji snaží ústřední postava, excentrický kněz vypadající jako směs pravoslavného duchovního a rockové hvězdy. Nosí tenisky Nike, v kostele má velké reprobedny a mlhostroj, namísto kázání zpívá a na varhany jej doprovází sestra v bizarním kostýmu. Vedle toho sledujeme příběh rodiny, jejíž otec vypráví o létajících talířích a nutí syna chodit do lesa poslouchat podivné hlasy. Odkud se vzaly? Jsou skutečné? Nejde o přeludy otce, který je alkoholikem stejně jako matka?

Poprvé dostaneme vysvětlení a něco tak konečně zaklapne, přitažlivost Traumu, jehož síla hodně tkví v nevyřčeném, to však ani trochu neumenšuje. Okamžitě se totiž rozbíhají nové otázky. Spolu s naší imaginací stále funguje i úžas z toho, že se vše odehrává doslova za humny. Fascinaci důvěrně známým světem překrouceným do neuvěřitelné podoby se Tomáši Motalovi povedlo vzbudit takřka dokonale.

85 %

  • Traum 2: Zázraky se dějí na den z nebesestoupení – Tomáš Motal
  • post-apo / sci-fi / retro
  • 2021
  • Instagram
  • Facebook
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře