Kyberpunková bible konečně v češtině (Akira 1 – Katsuhiro Otomo)

  • Katsuhiro Otomo – Akira 1.
  • 100 %
  • Japonsko
  • cyberpunk / post-apo manga
  • 2021 (česky), 1984 (japonsky)
  • překlad: Anna Křivánková
  • Crew

6. prosince 1982 ve 14.17 vybuchla v oblasti Kantó nová vodíková bomba…

O devět hodin později vypukla třetí světová válka.

Těmito slovy začíná legendární japonská manga Katsuhiro Otomy, která je pilířem cyberpunkového žánru a zároveň komiksem, který odstartoval celosvětovou oblibu mangy. Po téměř čtyřiceti letech od prvního vydání vychází u Nakladatelství Crew v českém překladu.

Příběh z Neo-Tokya, města vystavěného vedle trosek původní metropole zničené atomovým výbuchem, sledujeme očima Kanedy, vůdce teenagerského motorkářského gangu. Jeho kamarád Tetsuo se po nehodě, kdy mu zastoupilo cestu podivné dítě, začíná měnit a objevuje v sobě psychokinetické schopnosti. Přilákává tím pozornost Plukovníka, hlavu tajného vládního projektu zkoumajícího jedince se stejnými schopnostmi, jaké se probouzejí v Tetsuovi. Ten mezitím likviduje protivníky a staví se do čela konkurenčního gangu. Střet mezi Kanedou a Tetsuem je nevyhnutelný. A za tím vším stojí otázka, kdo nebo co je vlastně Akira.

Otomův komiks stojí stejnou měrou na atmosféře a na rychlé akci. Kresba je i po desetiletích obrovsky živá, honičky motorkářů s policií řvou z každého obrázku svojí zběsilostí. Vedle toho oslňuje preciznost, s jakou jsou vyvedené velkolepé scenérie i detaily z napůl opuštěné a napůl přetechnizovaným ruchem kypící megalopole. Otomo tu definoval celý jeden vizuální styl a odstartoval cyberpunkový fetiš pokračující takovými díly jako Appleseed, Battle Angel Alita nebo slavný Ghost in the Shell. Inspirace scenériemi z Neo-Tokya pronikla dokonce až do designu lokací ve hře Half-Life. V roce 1988 (ještě než byl příběh v komiksu dokončen) pak Otomo režíroval animovanou adaptaci Akiry, o níž se John Gaeta, tvůrce vizuálních efektů ve filmu Matrix, vyjádřil jako o jedné z hlavních inspirací pro vytvoření slavného bullet-timu.

Ačkoli striktně vzato sama Akira čistý cyberpunk není, objevují se tu vedle paranormálních schopností i mnohé další motivy, které později žánr definují – vládní spiknutí a zatajování informací, pokusy na lidech, teroristické organizace, psychoaktivní látky, všudypřítomná paranoia, vyhrocenost a strach z atomové bomby, jejíž děsivé účinky Japonsko poznalo na vlastní kůži.

Akira 1. je prvním z celkem šesti svazků, druhý plánuje Crew vydat v říjnu letošního roku. Připravuje se také hraná hollywoodská adaptace, kterou má režírovat Taika Waititi, který stojí za filmem Thor: Ragnarok. Doufejme, že Akiru pojme méně rozverně.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře