Čarodějný black metal (Koldovstvo – Ni Tsarya, Ni Boga)

Přebal alba Ni Tsarya, Ni Boga tvoří slavný obraz Konstantina Flavického. Jsou na něm zachycené domnělé poslední chvilky Jelizavety Alexejevny Tarakanovové, která se podle pověsti utopila ve sklepeních Petropavlovské pevnosti v Petrohradě při obrovských záplavách v roce 1777. Tato mladá žena předstírala nárok na ruský trůn, proto ji carevna Kateřina nechala uvrhnout do žaláře.

Tarakonovová nejspíš zemřela už v roce 1775 na tuberkulózu, podle další pověsti však svou smrt jen předstírala a dožila v ústraní jako řádová sestra. Její postava se postupně stala legendou obestřenou tajemstvím, neví se ani, kdy a kde se narodila. A nezná se ani její pravé jméno, Tarakonovová je smyšlené přízvisko.

Tajemno a anonymita obestírá i kapelu Koldovstvo. Neznáme její členy, jejich jména, nemáme jedinou fotku. Víme jen, že Koldovstvo znamená čarodějnictví, a Ni Tsarya, Ni Boga lze přeložit jako Žádní Králové, Žádní Bohové. Žánrově lze album popsat jako atmosferický black, o němž je v prvé řadě třeba říct, že je oním vzácným kusem, který vzniká jednou za čas, a který nejen, že hudebně zcela naplňuje mystično navozené přebalem a jeho příběhem, ale mnohonásobně jej překračuje.

Silná a zároveň netypická atmosféra alba se zastřeným zvukem spojuje postblackový lomoz nepřerušovaného blastbeatu s nelidským, vysoko položeným skřekem a s nasamplovanými prvky připomínajícími snad osmnácté století. V druhé druhé půli nastoupí i post-tribal, který black už trochu nechává za sebou a směřuje mnohem dál, k něčemu, co známe od droneových kapel.

Z každé skladby vyčnívá výrazný ústřední riff nebo melodie, Kholdovstvo je však nenatahují na patnáct minut, jak to s oblibou dělají postblackové kapely. Nestane se proto, že by hutná magie, která z desky sálá, rozbředla do nekonečného opakování. Výsledných třicet minut sice není mnoho, ale po poslechu alba máte okamžitě chuť točit jej znova a znova, aniž by se vám při tom opotřebovávalo.

Ni Tsarya, Ni Boga je výjimečné svébytnou atmosférou, jaká se jen tak neslyší. Otvírá bránu do neznáma a nechává zažít nadpozemský rituál. Co ve vás vyvolá, je těžké říct. Jisté ale je, že se to stane vaší součástí.

89 %

  • Koldovstvo – Ni Tsarya, Ni Boga
  • atmospheric occult black / post black
  • 2021
  • Bandcamp
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
Host
1 rok před

Koldovstvo je umělecké jméno Anastasie Ikonnikové, v kapele s ní pravděpodobně tvoří i její muž Cameron Warrack. Tihle dva jinak fungují pod jménem Sortilegia.