Jízda kosmologickým buldozerem (Fyrnask – VII: Kenoma)

  • Fyrnask – VII: Kenoma
  • 89 %
  • Německo
  • spiritual black metal / dark ambient
  • 2021
  • Ván Records
  • Bandcamp
  • Facebook

Němečtí Fyrnask jsou velmi silným zástupcem spirituálního black metalu, stále však čekají na objevení širším publikem. Magickými rituály, filozofií a odkazy na různá exotická náboženství je černěkovová scéna zhruba od roku 2010 doslova zaplavená, Fyrnask však v žádném případě nejsou jen další kapelou vezoucí se na vlně. Naopak jde o velmi výrazné a originální tvůrce přinášející něco nového – obrovsky silnou hudbu s hutnou atmosférou vymykající se tomu, co v žánru slyšíme dnes a denně.

První výrazné body jsou za mohutný a zároveň osobitý zvuk – poctivě odvedená produkce je tu podstatnou částí celku. Samotné hudební pojetí je zcela nemelodické, absolutně nezpěvné, až nepříjemné. Furnask jsou mistry agresivních riffů, brutálních sypaček a industriálních maršů. Řítíme se lomozícím kosmologickým buldozerem přes lebky bezvěrců a za sebou necháváme brázdu, která vtahuje vše normální a obyčejné.

Skladby mají avantgardní strukturu, přecházejí volně z rychlých poloh do pomalejších, vždy ale nějakým způsobem vyhrocených – když se tempo zpomalí, je to jen pro to, aby nás kytary mohly ostrouhat do krve a nebo temný ambient zahnat vystrašené do kouta. Atmosféru alba je drásavá a majestátní zároveň. A je jí tolik, až se zdá, jakoby Furnask nenahráli album, ale vytvořili hudební portál – třeba skladba Nidhamyrkr jakoby ohlašovala příchod tvorů z jiné dimenze.

Zvířecí masky, kápě, svíce a paroží, které kapela používá při živých vystoupeních, se pak zdají až nadbytečné a příliš doslovné. Samotná hudba, navíc ještě podpořená zdařilými přebaly, je natolik silná, že nic navíc není potřeba.

VII: Kenoma stojí vyrovnaně po boku dřívějších alb a dotváří pozoruhodně silnou diskografii, v níž není žádného přešlapu. Furnask už v tuto chvíli chybí snad jen silnější label, který by více šlápl do propagace.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře