Nervy drásající únik před STB v české jízdě Beware

V české hře Beware ujíždíte deštivou nocí anonymní krajinou, zatímco se na vám na záda lepí tajná policie. Inspirací byl únik z komunistického Československa, který autor zažil v dětství.

Za Beware postaveném na enginu Unity stojí Ondřej Švadlena, animátor a nezávislý herní vývojář, který říká, že už odmítl desítky vydavatelů, aby nad dílem neztratil autorskou kontrolu. A není divu – jde o svébytnou záležitost, která nijak nevychází vstříc masovému publiku, ale naopak hráče cíleně po všech směrech trápí. A výsledek je dechberoucí.

Za volantem (zřejmě Lady?) projíždíte tmou, pořádně ani netušíte, kam vlastně míříte, jen se přes déšť snažíte vnímat ubíhající okolí. Chvíli jedete sami, chvíli se vám na paty lepí pronásledovatelé snažící se překazit vám cestu. Lidí prakticky nepotkáte, a když už, jsou to jakési podivné siluety s nezřetelnými tvářemi. Prostředí připomíná totalitní Československo, jen je naprosto anonymní a proměněné v jakousi hrůzu připomínající hororové filmy. Zpoza stromů sice nevyskakují žádné příšery, ale všudypřítomná tma, šero a mlha, kterou protínají jen slabá světla auta, vyvolávají pocity oscilující mezi tísní, strachem a úžasem.

Vizuální stránka je až snová, hra vás ale nenechá unášet se atmosférou, protože musíte zvládat velmi špatně řiditelné auto. Skutečně nejde o arkádové závody v mlze, ale o nervy drásající zážitek, který se svojí syrovostí zadírá pod kůži.

Dojde i na momenty, kdy to prostě nedáte a auto převrátíte na záda nebo rozsekáte o strom, načež následuje lakonické oznámení „death“ na černé obrazovce. A tak musíte znova nastartovat, znova vás týrá řev nevýkonného motoru a znova a znova se snažíte ujíždět.

Autor hry na svém Patreonu postupně uveřejňuje jednotlivé lokace a momentálně je těsně před dokončením celé hry. Ta je oficiálně ohlášena na rok 2022, je to však odvislé od finanční podpory hráčů. Doposud uveřejněná dema naznačují, že si ji více než zaslouží, něco takového tu v našich končinách zatím nebylo.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře