Divočina pro tohle století (Vvilderness – As Above, So Below)

  • Vvilderness As Above, So Below
  • 90 % / mimořádné album
  • Maďarsko
  • post folk black / woodgaze
  • 2021
  • Vvilderness Records
  • Bandcamp
  • Facebook

Folk metal není spojení, od kterého bychom čekali progresivní přístup. Prakticky tu o něm vůbec nemůže být řeč. A tak, i když v koutku duše chceme mít rádi skočné rytmy, zemitost, písničky pěkně od podlahy a zacyklení v žánrových pravidlech začnou po chvíli působit trýznivě. Co má vyvolávat radost, připomíná tonutí v nádrži medoviny nebo rozdupání stádem splašených jelenů. Je přitom obrovská škoda, že zrovna tento žánr je vyschlý jako zmírající hajný. So much potential!

Najdou se ale světlé výjimky. Dosud prakticky neobjevená maďarská kapela Vvilderness by mohla napsat učebnici o tom, jak něco tak strašlivě zatuchlého, jako tento žánr, posunout o míle a staletí daleko.

Vvilderness se povedlo naprosto přirozeně spojit prvky post blacku, shoegaze a folku. Vytvořili album, které není jen dalším zářezem do hromady kapel kombinující různé postrockové prvky a black, ale naopak svébytným počinem, který ze známých ingrediencí umně vytváří vlastní, nový svět. Svět, který má smysl, a který by mohl klidně odstartovat celou novou scénu. Kapela pochází z města Szombathely, které leží na kraji Panonské pánve pojmenované podle staré římské provincie Panonia. Kdoví, třeba za čas vznikne panonský black.

Ale zpět k desce. Říkat Vvilderness post folk-metal je OK, kapela samotná na svém Bandcampu ale užívá krásné označení woodgaze – výstižnější slova hledat jen těžko. Album tvoří melancholické songy s dlouhými kytarovými plochami, takovými, jak je známe od blackgaze kapel, ale s folkovou náladou! Na desce slyšíme niněru, což je původně středověky nástroj, který má sám o sobě natolik podmanivý a typický zvuk (jakoby se spojily housle a dudy), že okamžitě vykouzlí silnou atmosféru. A Vvilderness se povedl zázrak – nehrát na něj stejně jako každá druhá kapela (používají jej Eluveitie, Korpiklanni, Finntroll,..), ale spojit tento nástroj s shoegaze. A k tomu navíc na elektrických kytarách vytvořit takové melodie a náladu, že v jedné desce propojili odkaz staletí staré hudby s hudbou současnou. A výsledek je naprosto mimořádný!

As Above, So Below je zároveň moderní i tradiční, zároveň melancholické i energické, často žádoucím, ale nekýčovitým způsobem sentimentální. Nelze než smeknout, zatleskat a nechat se unášet.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře