Ortodoxní black metal pro 21.století (Doodswens – Lichtvrees)

V Nizozemsku se v roce 2021 na blackové scéně více než urodilo. Vedle posledně recenzovaných Fluisteraars loni zazářila i černočerná dvojice Doodswens. Ta v dubnu vystoupila v rámci Roadburn Redux, online verze kultovního festivalu Roadburn, a v prosinci vypustila do světa debut Lichtvrees, který zatím sklidil vesměs zasloužené nadšené recenze. 

Sami Doodswens o sobě říkají, že jsou inspirování syrovostí devadesátek a spojují old-school black metal s atmosférickou zvukovou stěnou. A je to tak – přímočará kytara, bicí a blackový skřek. Žádné klávesy nebo elektronika,maximálně jen kytarové efekty. V takto základním nastavení se Doodsweens podařilo vytvořit působivé atmosferické dílo, které je žánrově čirým black metalem postaveným na čistém, velmi dobře čitelném zvuku a řemeslné virtuozitě. 

Lichtvrees netrýzní posluchače vrzajícím bordelem a naprostou beznadějí, ale spíš jej pohlcují chytlavým soundem, namíchaným přesně tak, aby zapůsobila obrovská hora atmosféry, kterou deská má. A ta neplyne z ničeho jiného než z talentu holandské dvojice – Fraukje a Inge jednoduše umí psát blackové skladby. Pokud máte přímočarý styl rádi, není možné, aby vás při In Mijn Bloed nemrazilo v zádech. 

Doodswens se hlásí k devadesátým letům, vedle starých žanrových klasik ale maji slušný zvuk a bezchybné řemeslo, naopak se trochu odlišují strukturou skladeb. Ty nechávají pro black netypicky dlouho doznívat a různě prolínat mezi sebou. Spolu s černočernou atmosférou tak slyšíme něco, co je běžné spíš pri jiné metalové žánry nebo třeba pro postrock. Naprosto perfektně to ale funguje a Doodswens ukazují, jak i relativně málo stačí na to, aby takzvaně ortodoxní hudba mohla poskočit v čase o dvacet let dopředu. 

Tags:,
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Johan
Johan
Host
10 měsíců před

Hodně dobrý, temnota jak blázen

Tentakl
Tentakl
Host
Odpovědět  Johan
10 měsíců před

Presne tak!

Marek Krutil
Marek Krutil
Host
9 měsíců před

Tak tohle je skutečně odborná a hloubková analýza díla 🤦‍♂️. Když, prosím vás, parametrům reflexe, její terminologii a hlavně black metalu obecně nerozumíte, proč máte potřebu o tom bezobsažně psát?

Iveta
Iveta
Host
Odpovědět  Marek Krutil
9 měsíců před

Nepotřebujete pomoc nebo obejmutí?😳😦

Igelitman
Igelitman
Host
8 měsíců před

Chvilami tam z velkej dialky pocujem Darkspace. Takze idem do toho.