Ortodoxní black metal pro 21.století (Doodswens – Lichtvrees)

V Nizozemsku se v roce 2021 na blackové scéně více než urodilo. Vedle posledně recenzovaných Fluisteraars loni zazářila i černočerná dvojice Doodswens. Ta v dubnu vystoupila v rámci Roadburn Redux, online verze kultovního festivalu Roadburn, a v prosinci vypustila do světa debut Lichtvrees, který zatím sklidil vesměs zasloužené nadšené recenze. 

Sami Doodswens o sobě říkají, že jsou inspirování syrovostí devadesátek a spojují old-school black metal s atmosférickou zvukovou stěnou. A je to tak – přímočará kytara, bicí a blackový skřek. Žádné klávesy nebo elektronika,maximálně jen kytarové efekty. V takto základním nastavení se Doodsweens podařilo vytvořit působivé atmosferické dílo, které je žánrově čirým black metalem postaveným na čistém, velmi dobře čitelném zvuku a řemeslné virtuozitě. 

Lichtvrees netrýzní posluchače vrzajícím bordelem a naprostou beznadějí, ale spíš jej pohlcují chytlavým soundem, namíchaným přesně tak, aby zapůsobila obrovská hora atmosféry, kterou deská má. A ta neplyne z ničeho jiného než z talentu holandské dvojice – Fraukje a Inge jednoduše umí psát blackové skladby. Pokud máte přímočarý styl rádi, není možné, aby vás při In Mijn Bloed nemrazilo v zádech. 

Doodswens se hlásí k devadesátým letům, vedle starých žanrových klasik ale maji slušný zvuk a bezchybné řemeslo, naopak se trochu odlišují strukturou skladeb. Ty nechávají pro black netypicky dlouho doznívat a různě prolínat mezi sebou. Spolu s černočernou atmosférou tak slyšíme něco, co je běžné spíš pri jiné metalové žánry nebo třeba pro postrock. Naprosto perfektně to ale funguje a Doodswens ukazují, jak i relativně málo stačí na to, aby takzvaně ortodoxní hudba mohla poskočit v čase o dvacet let dopředu. 

Tags:,
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Johan
Johan
Host
1 rok před

Hodně dobrý, temnota jak blázen

Tentakl
Tentakl
Host
Odpovědět  Johan
1 rok před

Presne tak!

Marek Krutil
Marek Krutil
Host
1 rok před

Tak tohle je skutečně odborná a hloubková analýza díla 🤦‍♂️. Když, prosím vás, parametrům reflexe, její terminologii a hlavně black metalu obecně nerozumíte, proč máte potřebu o tom bezobsažně psát?

Iveta
Iveta
Host
Odpovědět  Marek Krutil
1 rok před

Nepotřebujete pomoc nebo obejmutí?😳😦

Igelitman
Igelitman
Host
1 rok před

Chvilami tam z velkej dialky pocujem Darkspace. Takze idem do toho.