Uranium – An Exacting Punishment

  • Uranium – An Exacting Punishment
  • 89 %
  • USA
  • post industrial / black / power electronics / noise
  • 2023
  • Sentient Ruin Laboratories
  • Bandcamp
  • Instagram
  • Recenzuje: Tomáš Kouřil

Jednočlenný americký projekt Uranium sám sebe popisuje jako black industrial, hranice toho, co pod tímto spojením běžně vnímáme, ale dalece překračuje. Black metal na čtyřicetiminutovém dlouhohrajícím debutu tvoří pouze jednu část, ne však tu dominantní. Jádro tvoří souhra zvuků vytvářejících až hrůzostrasně plastický obraz zkázy lidsta v atomové válce. Rozostřená černobílá fotka člověka zasypaného troskami, která posloužila jako přebal vystihuje, co na nás čeká uvnitř. Řinčící majestátní zlo, okno do světa, ve kterém už nezbyly žádné barvy, kde místo sněhu padá radiokativní prach, do světa, kde lidstvo ztrácí samo sebe.

Pokud nevyhledáváte hluk a žánry jako power electronics nebo noise vás okamžitě odrazují, zkuste tady udělat výjimku. Stejně jako u black metalu, i tyto (ne)hudební odnože jsou tu použité jen jako části. Jak neskromně říká sám autor projektu s přezdívkou AA, power electronics, industrial noise a black metal byly jen vzácně vidět spojené dohromady a proměněné na tak smrtonosnou zbraň. A nezbývá než souhlasit. An Exacting Punishment se totiž chopilo hluku a udělalo z něj hudbu. Hlukovou, odpornou, kůži sdírající, ale hudbu. Jakkoli je An Exacting Punishment nihilistické, depresivní a apokalyptické, má v rámci žánrů, ve kterých se pohybujeme, až filmový rozměr. Posloucháme totiž post-industriální hymnickou monstrozitu, která apokalypsu skoro až fetišizuje – každý týrající zvuk zároveň fascinuje.

Klíč k tomu, proč je Uranium odporné a strhující zároveň, leží v tom, k jakým kapelám se autor odkazuje. Vedle věcí jako Genocide Organ, Brighter Death Now a MZ. 412 jmenuje třeba ještě Swans a Godflesh. I tyto kapely jsou někde vzadu nepatrně slyšet, a možná jsou právě tím, co desku udrželo v jakýs takýs stravitelných rovinách a před úplným chaosem.

Pokud hlukovým žánrům neholdujete, ale dovedete ocenit dobře udělanou zkázu, na projektu Uranium si pochutnáte jako krysa na radioaktivním chlebu. Pokud je pro vás hluk každodenní rutinou, je Uranium až hitovečka a must have klenot do police. Představte si kovovou chuť na jazyku, nadechněte se prachu a zmáčkněte play.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře