Vábení temné cesty (Wolvennest – The Dark Path to the Light)

  • 90 %
  • Belgie
  • Psychedelic/Experimental/Black/Rock
  • 2023
  • Ván Records
  • Bandcamp
  • Facebook
  • Recenzuje: Juraj Hordubal

Ačkoliv se na scéně vyskytují teprve 8 let, podařilo se šestici belgických hudebních experimentátorů Wolvennest dosáhnout pozoruhodných úspěchů. Kapela původem z Bruselu je už od prvního alba Void z roku 2018 v hledáčku všech posluchačů lačnících po něčem novém, temném a neotřelém. Mají za sebou vystoupení na kultovním Roadburn festivalu a řada z jejich členů se podílí na obrovském množství dalších hudebních projektů a aktivit. Nepřehlédnutelnou postavou je vokalistka a klávesistka Shazzula. Svým psychedelickým lookem jako by vypadla časoprostorovým tunelem z roku 1970.

Hudební výraz Wolvennest na aktuálním albu The Dark Path to the Light lze nejlépe popsat jako rituál, uhrančivou spirituální cestu do temných zákoutí duše. Už v úvodní Lost Civilizations vás uhrane imaginární průvodkyně svým hlasem, a s pohledem upřeným do jejích černých očí a tváře obklopené mystickou aurou ji budete slepě následovat kamkoliv. Vzdálenými tóny rituálních bubnů, samplů a ozvěn se proplétá až orientálně znějící country kytara, aby se vše pozvolna přehouplo do téměř rádiově líbivého, ale stále zachmuřelého popěvku. Pozvolna putujete snovou krajinou a odevzdaně nasloucháte neodolatelně temnému hlasu, který vás provází monolitickou skladbou Adversaries ke sladkému opojení.

foto: Wolvennest

Wolvennest pracují s budováním atmosféry a vrstvením jednotlivých stop přes sebe na jednom pevném a dokola hrajícím riffu, který se v průběhu skladeb jen zřídkakdy změní. A dělají to mistrovsky, s velkým citem odměřují jednotlivé přísady svého čarodějného lektvaru přesně tak, aby ingredience byly vyvážené a rauš po jeho požití udržel konzumenta při vědomí a v bezvládném okouzlení. V plíživé Deathless Love jste již plně oddáni své průvodkyni a její nesmlouvavý hlas vás posílá do temných zákoutí vlastní mysli, o nichž jste sice vždy věděli, ale obavy z nich byly větší, než pokušení poznat je blíže. V mihotajícím světle svící pronásledováni vlastním stínem a halucinacemi poznáte i druhého pána podsvětí v doupěti Wolvennest. Ve skladbě The Timeless All and Nothing hostuje vokalista D.G. z kapely Misþyrming a jeho hrubý energický growl protne album v samé polovině a nabudí smysly k dalšímu poslechu. Titulní a zároveň klipová skladba The Dark Path to the Light je pomyslnou cestou na světlo z hlubin temnot. Je zadumaná a posmutnělá, avšak silná a niterní. K této skladbě vytvořila působivý klip sama Shazzula, jelikož se věnuje i tvorbě vizuální a její krátkometrážní snímek Představy o pekle, díl čtvrtý prezentovala na Mezinárodní filmovém festivalu v Karlových Varech. Závěrečná Accabadora je o poznání živější a vrcholem je orientálně znějící progová kytarová pasáž v prostřední části skladby, po níž následuje několika minutový ambientní dojezd alba. Rituál je u konce. The Dark Path to the Light je velmi autentické a originální dílo, které si zaslouží vaši pozornost.

Wolvennest mají svůj jedinečný rukopis a cestu si vyšlapávají sami, aniž by se odkazovali k aktuálním trendům nebo kráčeli ve stínu jiných slavných kapel. A toho já si moc vážím.

Upozornit na
guest

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Igelitman
Igelitman
Host
5 měsíců před

Ten klip je fakt dobrý, práve som ho dopozeral, nečkal som že si ma tak získa. Iba to prispeje k tomu, aby som tejto nahrávke (a zrejme aj starším albumom Wolvennest) naplno prepadol. Práve som asi v polovičnej fázy prepadávania, otočil som ju asi 3 × a rastie.

Stanislav Bes
Host
2 měsíců před

Wolvennest som videl tesne pred vypuknutím covidu vo Vilniuse a bol to neskutočný zážitok. Vďaka za recenziu a pripomenutie ich tvorby, z textu recenzenta to vyzerá na viac než dobrý album + to hosťovanie z Misþyrming! No rovno si to idem hodiť do playlistu.