Monument bezejmenného zla (Krvvla – X)

  • Krvvla – X
  • 90 % 
  • Bělorusko
  • post / dissonant / black
  • Brucia Records
  • 2022
  • Bandcamp
  • Facebook

O běloruských Krvvla u nás zatím nebylo vůbec slyšet, jejich první regulérní album je ale natolik silný zářez, že o nich za chvíli bude mluvit každý. Minimálně každý, kdo si libuje v apokalypticko-dizonantním black metalu. X zní zpočátku jako koncepční album, kde se všech 8 skladeb slévá v jeden neutichající zběsilý proud. Zdánlivě neorganizovaný, po pár posleších se v něm ale dá objevit množství nápadů a promyšlená struktura. Ta je zprvu znatelná jen těžko, především proto, že deska až na pár momentů vůbec nezpomaluje a drtí posluchače rychlostí i vršením jedné věci přes druhou. Žádné postupné budování atmosféry nebo roztahování jednoho motivu na dlouhé minuty, jak je v blacku zvykem, ale rovnou skok po hlavě do rezavého mlýnku na maso. A když už se v něm meleme, dostáváme ještě navíc tyčí po hlavě. Mistrovství kapely spočívá v tom, že se těšíme na další ránu. 

Album je převážně blackový masakr, vůbec však nejde o žádnou dřevní záležitost, ale o moderně znějící hudbu s industriálním feelingem odkazující zčásti k francouzské avantgardní scéně a zčásti k USBM kapelám, které do svého stylu přejaly i něco z hardcoru. A není pak náhodou, že o produkci alba se postaral Colin Marston, člen Krallice, který je v roli producenta spojený i s takovými jmény jako Altar of Plagues, Jarboe nebo Kayo Dot. A klobouk dolů, zvukově albu není co vytknout. 

Jakmile se zorientujete v té vší agresi, objevíte, že X je doslova přecpané instrumentálně skvostnými pasážemi a zároveň obrovskou porcí atmosféry, kterou ale objevíte až jako poslední. Krvvla v tomto směru nevychází posluchači vůbec vstříc, až na intro a outro se nekonají žádné elektronické vycpávky nebo klávesy, jen trocha strašidelného smíchu, jinak nic, zalkněte se kytarami, panáčkové.

Kapela je přísně strohá, album i skladby jsou pojmenované pouze čísly, obal neodkazuje na nic konkrétního. I toto přispívá k celkovému dojmu z desky – peklo nepotřebuje jméno na to, aby nás pohltilo. Krvvla vám agresivitou vytrhají žebra z těla a atmosférou odpálí mozek do černoty vesmíru. A vy se u toho budete slastně usmívat. X je monumentální deska, která bude velmi pravděpodobně patřit mezi nejlepší nahrávky roku.

Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře