Odlesk slávy starých časů (Beyond The Ghost – Sundown)

  • Beyond The Ghost – Sundown
  • 80 %
  • Francie
  • dark ambient / atmospheric
  • 2022
  • Cryo Chamber
  • Bandcamp
  • Twitter
  • Recenzuje: Tomáš Kouřil

Je rok 62. Římská říše ještě není na úplném vrcholu své moci a už sahá od Británie po Egypt. Vládne Nero. Slaví se rok od rozdrcení keltského povstání. Boudicca, která ho vedla, spáchala sebevraždu. V celé říši žije zhruba 70 milionů lidí.

Je rok 1062. Římská říše už po staletí neexistuje, Itálie je rozdrobená na malé městské státy. O zašlé slávě věčného města ví jen vzdělaná vrstva, ve středověku nepříliš početná. Běžný lid, který neumí psát ani číst, žije v Římě mezi obrovskými rozpadajícími se chrámy, a věří, že je kdysi postavili jacísi obři.

Je rok 2062. Celá Evropa se už dva roky rozpadá. Nikdo si už není moc jistý, co válka v tomto bodě vlastně znamená. V Římě pár tuctů vojáků Aliance bojuje proti malým skupinám lidí, co se přidaly k odboji. Ti se báli jen schovávat ve vybombardovaných domech, vyhladovět tam k smrti a pomalu přijít o rozum. Město, které bylo kdysi krásné, se stalo dějištěm absurdní tragédie, v níž se zvrtly mocenské boje. Zatímco nad Koloseem zapadá slunce, ozve se pár výstřelů a výkřiků, které se nesou ozvěnou do mrtvolné noci. Jde o poslední záchvěvy opuštěného světa rozpadajícího se do nicoty.

Za Beyond The Ghost stojí francouzský hudebník Pierre Laplace, činný po dekádu v experimentální rockové kapele Vera Clouzot a také folkové dvojici The Sandman’s Orchestra. V Beyond The Ghost realizuje svou představu o dark ambientním žánru, který na aktuální nahrávce míchá s mnoha dalšími vlivy. Sundown je umně pospojovaný mix temné elektroniky, kde dark ambient je pouze orientační, zastřešující označení. Album má nejblíže k soundtracku k počítačové hře nebo nezávislému sci-fi snímku. 

Sundown je až filmově velkolepé, zároveň i pesimistické, posluchače ale nedrásá, spíš nechává snít. Negativistický rozměr je zde výrazně naředěný nostalgií – album jako by zamrzlo ve chvíli, kdy se před smrtí člověku promítne jeho život. Jen v tomto případě se nám promítají dějiny celého lidstva a sláva starých časů.

Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
trackback
1 rok před

[…] projekt Erica Petersona osloví fanoušky Dahlia Tear i nedávno recenzovaného projekt Beyond The Ghost. Nálepka dark ambient je tu příliš úzká, nejvíce by sedělo označení […]